Jak przygotować swoje ciało do ciąży? Jakie badania należy wykonać? Co suplementować? Te wszystkie pytania zadaje sobie para starająca się o dziecko. Bo przecież każdy z nas planując ciążę, chce przygotować się do niej jak najlepiej.
Jakie badania warto wykonać planując ciążę?
Zacznijmy od sprawdzenia swojego organizmu. Zarówno matka, jak i ojciec powinni sprawdzić swój stan zdrowia na około trzy miesiące przed planowaną próbą starania się o dziecko.
Oboje powinni wykonać:
- morfologię krwi obwodowej – skład morfologiczny krwi powie nam, czy nie cierpimy na niedokrwistość, zaburzenia hemostazy pierwotnej, czy w naszym organizmie nie ma chorób zapalnych,
- TSH, FT3, FT4 – warto zbadać swoją tarczycę, jest to szczególnie ważne u kobiet. Hormony tarczycy są silnie powiązane z płodnością, więc zaburzenia funkcjonowania tego narządu mogą istotnie wpłynąć na przebieg procesu zapłodnienia,
- witaminęD3 i kwas foliowy – mają one wpływ na dobrostan całego organizmu i jego poprawne funkcjonowanie,
- glukozę na czczo – glukozę warto oznaczyć w celu wykluczenia ewentualnej cukrzycy lub hipoglikemii,
- pakiet wirusowy – HIV, VDRL (kiła), toxoplazmoza, różyczka – są to choroby istotnie wpływające na płód i mogące prowadzić do jego wad rozwojowych.
Dodatkowo matka powinna wykonać cytologię szyjki macicy, żeby wykluczyć ewentualne infekcje, stany zapalne lub zmiany nowotworowe.
Zaleca się również wykonanie badania USG piersi i USG transvaginalnego.
Warto również udać się do dentysty w celu sprawdzenia stanu uzębienia i ewentualnie wyleczyć wszystkie procesy chorobowe przed ciążą. Dlaczego? Próchnica może być przyczyną poronień i przedwczesnych porodów, co więcej jest to choroba zakaźna, więc możemy ją przekazać swojemu nowonarodzonemu dziecku.
Co powinny zmienić w diecie pary starające się o ciążę?
Dieta rodziców starających się o dziecko powinna być pozbawiona tzw. fast foodów, warto wykluczyć z niej całkowicie alkohol na 3-6 miesięcy przed planowaną ciążą, tak samo jak używki. Kofeinę należy ograniczyć do 300 mg/dobę.
Skład diety powinien być jak najbardziej urozmaicony. Należy pilnować odpowiedniej kaloryczności według zapotrzebowania dobowego organizmu, a także odpowiedniego zbilansowania posiłków. Ważne jest również, by były one bogate w kwasy omega.
Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, czyli pić około 2 litry płynów na dobę, z czego co najmniej 1-1,5 litra powinna stanowić woda.
A co z aktywnością fizyczną?
Osoby starające się o dziecko nie powinny intensywnie trenować, ale uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną co najmniej dwa razy w tygodniu np. jazda na rowerze, basen, spacery.
Tutaj warto też wspomnieć o śnie, który ma niezmiernie ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dorosły człowiek powinien spać nieprzerwanym snem ok. 7–8 godzin/dobę.
Co należy suplementować podczas starań o ciążę?
Na około 3 miesiące, a najlepiej 6 miesięcy przed planowaną ciążą, należy suplementować kwas foliowy, witaminę D3, kwasy omega-3, głównie DHA wpływającego na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój prenatalny dziecka. Kwas foliowy pomaga uniknąć wad wrodzonych układu nerwowego, które są bezpośrednim zagrożeniem dla życia dziecka.
Zobacz także: Czy kwas foliowy można przedawkować?
Bibliografia:
- „Opieka przedkoncepcyjna”, Stadnicka Grażyna (red.), Seria BIBLIOTEKA POŁOŻNEJ, rok wydania 2009, wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- Nauk. C. Łepecka-Klusek; 2010; „Pielęgniarstwo we spółczesnym Położnictwie i Ginekologii”; Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL