Szacuje się, że męski czynnik niepłodności dotyczy 13–45% par.
Może on być związany z nieprawidłowościami parametrów nasienia, takimi jak: azoospermia, nekrozoospermia, oligozoospermia, astenozoospermia, teratozoospermia, oligoastenote ratozoospermia.
Czynniki, które mogą wpływać na płodność i posiadanie potomstwa, to między innymi: masa ciała, sposób żywienia, ilość przyjmowanych witamin, spożycie alkoholu, spożycie kofeiny, palenie tytoniu, przyjmowanie innych substancji aktywnych, zanieczyszczenia środowiskowe, infekcje, stany chorobowe, przyjmowane leki i historia zdrowotna rodziny.
Odpowiednio zbilansowana dieta, połączona w niektórych przypadkach z suplementacją wybranych składników odżywczych, może mieć znaczenie wspomagające w procesie leczenia niepłodności związanej z nieprawidłowościami parametrów nasienia.
Zobacz także: Niepłodność męska - jakie mogą być przyczyny obniżenia parametrów męskiego nasienia?
Co warto suplementować, by wspomóc jakość męskiego nasienia?
-
witamina C
Korzystne badanie witaminy C obserwowano w wielu badaniach naukowych. Wpływ kwasu askorbinowego na poprawę jakości nasienia prawdopodobnie polega na hamowaniu spermaglutynacji i ochronie materiału genetycznego przed utlenianiem oraz udziału w syntezie hormonów steroidowych. Witamina C należy do zestawu przeciwutleniaczy zalecanych jako leczenie pierwszego rzutu, wraz z L-karnityną i witaminą E, ze względu na najbardziej udokumentowaną skuteczność w poprawie jakości nasienia.
-
tokoferol
Jego skuteczność w leczeniu zaburzeń męskiej płodności polega na jego właściwościach antyoksydacyjnych, zmniejszających stres oksydacyjny i przewlekły stan zapalny, umożliwiając tym samym poprawę funkcji nasienia oraz prawdopodobnie ochronę przed toksycznym wpływem metali ciężkich. W połączeniu z witaminami C i E zmniejsza ilość uszkodzonego DNA plemników.
-
L - karnityna
Jej stosowanie uważa się za bezpieczne skuteczne w przypadku niedostatecznej jakości nasienia W porównaniu z terapią tokoferolem wykazuje ona zdolność do znaczącej poprawy dojrzewania i ruchliwości plemników, a tym samym zwiększa szansę na uzyskanie ciąży. Jest uważana za jedną z najskuteczniejszych substancji w andrologii, co wykazano w badaniach randomizowanych i powinna być rozważana jako pierwszy przeciwutleniacz w terapii zaburzeń męskiej płodności i stosowana w ilości 3 g/dobę.
-
koenzym Q10
Wykazuje bezpośredni związek zarówno z liczbą, jak i ruchliwością plemników, dlatego suplementacja tego związku u mężczyzn, którzy mają problemy z płodnością, znacząco poprawia zarówno objętość nasienia, jak i liczebność oraz jakość plemników. Związek ten zakwalifikowano jako substancję drugiego rzutu we wspomaganiu męskiej płodności.
- selen
Skuteczność jego suplementacji udowodniono jedynie w stopniu pozwalającym opisać go jako jeden ze składników wspomagania leczenia drugiego rzutu Selen w połączeniu z N-acetylocysteiną poprawia gospodarkę hormonalną poprzez stymulowanie wydzielania testosteronu oraz obniżenie stężeń hormonów, które w nadmiarze szkodliwie oddziałują na płodność mężczyzn. Wykazano także, że selen wraz z witaminą E poprawia jakość nasienia uszkodzonego przez stres oksydacyjny, a w połączeniu z cynkiem znacząco poprawia wytrzymałość, siłę oraz ruchliwość plemników.
- beta karoten
Poprawia jakość nasienia u zdrowych, niepalących mężczyzn.
- resweratrol
Przeciwutleniacz znajdujący się między innymi w czerwonym winie. W połączeniu z witaminą C redukuje odsetek uszkodzonego materiału genetycznego u mężczyzn z nieprawidłowymi parametrami nasienia.
- cynk
Odgrywa istotną rolę w budowie jąder, dojrzewaniu nasienia oraz prawidłowej syntezie testosteronu. Suplementacja cynku razem z kwasem foliowym, który odpowiada za metylację DNA i spermatogenezę, może skutkować nawet 74% wzrostem liczby plemników o prawidłowej morfologii.
Zobacz także: Jakie nieprawidłowości możemy najczęściej zauważyć w wyniku badań męskiego nasienia?
Przegląd trzech wybranych suplementów diety polecanych w celu poprawy jakości nasienia wraz z ich składem:
Supramen
jest suplementem diety opracowanym specjalnie z myślą o mężczyznach. Działa wspomagająco na proces spermatogenezy oraz utrzymanie prawidłowych wartości parametrów oceniających jakość nasienia, dzięki czemu zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Skład preparatu:
- l-karnityna - 500 mg
- witamina E - 100 mg
- koenzym Q10 - 100 mg
- cynk - 20 mg
- selen - 90 μg
- miedź - 2 mg
- likopen (ekstrakt z owoców pomidora standaryzowany na 6% likopenu) - 4 m
- l-glutation- 50 mg
- l-arginina - 50 mg
- witamina D - 50 μg (2000 IU)
- foliany - 400 μg
- mio-inozytol - 500 mg
Nucleox
preparat do postępowania dietetycznego w trudnościach z zapłodnieniem, niepłodności mężczyzn, nieprawidłowych parametrach nasienia.
Skład preparatu:
- witamina C - 75 mg
- witamina B6 - 10 mg
- kwas foliowy - 400 µg
- cynk - 25 mg
- selen - 60 µg
- dwuwinian choliny - 150 mg
- l -karnityna - 2 g
Fertilmen
wsparcie żywieniowe dla męskiego zdrowia reprodukcyjnego.
- l-arginina - 250 mg
- l-karnityna - 100 mg
- magnez - 51 mg
- witamina C - 80 mg
- witamina E - 20 mg
- l-tauryna - 50 mg
- żelazo - 15 mg
- cynk - 20 mg
- niacyna - 15 mg
- witamina B6 - 10 mg
- selen - 50 mcg
- witamina D3 - 10 mcg
- koenzym Q10 - 5 mg
- l-Glutation - 5 mg
- witamina B2 - 2 mg
- kwas foliowy - 400 mcg
- witamina B12 - 6 mcg
Bibliografia:
- Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia , Anna Jeznach-Steinhagen, Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2013, tom 9, nr 1