Laktatory dzielą się na manualne (ręczne) oraz elektryczne. Poniżej omówimy zalety i zastosowanie jednych i drugich.
Czym charakteryzują się laktatory manualne (ręczne)?
- są tańsze niż elektryczne,
- są dobrą opcją dla mam karmiących piersią, które potrzebują sporadycznie odciągnąć mleko (np. w nawale, na wyjścia okazjonalne bez dziecka),
- ze względu na brak silnika są lekkie, nie potrzebują ładowarki co daje pewną swobodę użytkowania,
- łatwo dostosować siłę odciągania do indywidualnych potrzeb, poprzez mocniejszy lub słabszy ucisk.
Zobacz także: Czy mogę karmić dziecko piersią, kiedy mam gorączkę?
Czym jest kolektor pokarmu?
Czasami wśród laktatorów manualnych można spotkać się z pojęciem kolektora - który służy do zbierania mleka. Kolektor również wykorzystuje podciśnienie, ale nie stymuluje piersi w sposób rytmiczny, bazuje na samoistnym wypływie. Zebrane przez kolektor ilości nie będą porównywalne do osiąganych przez laktator.
Czym charakteryzują się laktatory elektryczne?
Laktatory elektryczne służą do regularnego odciągania mleka i stymulacji laktacji, są pomocne również w sytuacjach kryzysowych (np. nawał, zastój, obrzęk). Ze względu na szerokie zastosowanie stanowią największą i najbardziej zróżnicowaną kategorię laktatorów na rynku. Mogą być pojedyncze lub podwójne, czyli umożliwiające odciąganie równocześnie z obu piersi. Odciąganie laktatorem pojedynczym wiąże się z innym schematem odciągania (np. Chele Marmet), lecz wg badań osiągane w ten sposób ilości mleka są mniejsze niż w przypadku odciągania symultanicznego (laktatorem podwójnym). Obecnie niemal wszystkie laktatory są dwufazowe, tj. posiadają dwa tryby odciągania - inicjacji wypływu oraz ssania głębokiego - naśladujące zmienną stymulację piersi przez dziecko.
W przypadku laktatorów jednofazowych jest tylko jeden, niezmienny tryb odciągania. W laktatorach klasy szpitalnej można też spotkać się z wbudowanym programem zmiennej stymulacji szczególnie pomocnym dla pobudzenia laktacji w pierwszych dobach po porodzie, dającym bardzo dobre efekty. Laktatory klasy szpitalnej są przystosowane do bardzo częstego użytkowania i umożliwiają podłączenie części osobistych różnych kobiet z zachowaniem higieny.
Zobacz także: Bolesność brodawek sutkowych - jak sobie z nią radzić?
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?
Możliwość wymiany lejków
Wśród najważniejszych cech opcjonalnych, które mogą posiadać laktatory, należy zaliczyć możliwość wymiany lejków. Lejki posiadają różne rozmiary najczęściej od 21 mm do 28 mm, warto zwrócić uwagę, że zakup innej firmy niż posiadany laktator nie gwaratnuje, że będą pasować. Dobranie właściwego rozmiaru do indywidualnych potrzeb pozwala uzyskać większą, optymalną ilość mleka i zapewnić komfort odciągania. Istnieją laktatory, które posiadają lejki, które opinają brodawkę, dopasowując się do niej, co według producenta pozwala uniknąć nieprawidłowo dobranego rozmiaru - niekiedy jednak ten
specyficzny rodzaj lejka nie jest komfortowy dla użytkowniczek.
Moc odciągania
Drugą najistotniejszą cechą laktatorów jest moc odciągania. Właściwa moc pozwala opróżnić piersi bez uszkodzenia brodawek i dyskomfortu. Laktatory różnią się od siebie subiektywnym wrażeniem siły odciągania. Dla jednych mam duża moc przekłada się na większe ilości, dla innych wręcz przeciwnie. Z tego powodu nie ma jednego konkretnego modelu, który można wskazać jako najlepszy dla każdej kobiety. Często pzyjmuje się zasadę że najlepiej sprawdzi się największa moc, która nie sprawia dyskomfortu. Należy pamiętać, że na wypływ mleka wpływa nie tylko działanie pociśnienia wytwarzanego przez
laktator, lecz przede wszystkim kaskada hormonów, w tym oksytocyna i adrenalina - dlatego komfort psychiczny i fizyczny matki jest kluczowy.
Możliwość serwisowania
W przypadku używanego sprzętu można nie być świadomym usterki, która wpływa na właściwe podciśnienie - czasem może być ona niewidoczna, np. w postaci wyrobionej membrany. Dlatego warto korzystać ze sprzętu posiadającego gwarancję i możliwość sprawnego serwisu. Do większości urządzeń można dokupić gadżety, które usprawniają regularne odciąganie. Należą do nich gorsety do odciągania lub tzw. zestawy hands- free, które umożliwiają korzystanie z laktatora podczas wykonywania innych zajęć.
Zobacz także: Czym różni się dieta kobiety w ciąży od diety mamy karmiącej piersią?
Jakie laktatory są nowościami na polskim rynku?
W ostatnim czasie zyskują na popularności laktatory, które w całości mieszczą się do biustonosza, tzw laktatory muszlowe. Dają one uzytkowniczkom możliwość odciągania w pracy, na zajęciach, na spacerze lub podczas domowych aktywności. Na chwilę obecną można wyróżnić dwa rodzaje tych urządzeń - z silnikiem umieszczonym nad muszą zbierającą mleko (np. firmy Babyono, Shelly) oraz takie, nowej generacji, z wbudowanym w muszę silnikiem (np. Elvie, Bellababy, Horigen). Ze względu na konstrukcję i sposób użytkowania bardziej sprawdzą się u kobiet po stabilizacji laktacji.
Do kogo zwrócić się po pomoc w doborze odpowiedniego laktatora i z jakim kosztem należy się liczyć?
W doborze laktatora pomoże mamom położna, Edukator ds. Laktacji lub Certyfikowany Doradca Laktacyjny.
Ceny laktatorów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a dochodzą nawet do 5000 zł w przypadku laktatorów klasy szpitalnej. Kupno drogiego urządzenia nie zawsze jest najlepszym wyborem, np. jeżeli mama zamierza karmić wyłącznie piersią lub nie ma medycznych przesłanek, że może być w ogóle potrzebny. Obecnie na oddziałach położniczych najczęściej są dostępne laktatory do użytku mam w razie potrzeby przez czas pobytu w szpitalu. Istnieją również wypożyczalnie laktatorów.
Nie ma uniwersalnego laktatora doskonałego dla każdej mamy, polecanie konkretnej marki na forum publicznym nie jest słuszne z wyże jwspomnianych przyczyn ani etyczne w profesji medycznej - jest jednak często spotykane w przypadku konsultantów i przedstawicieli firm, które te urządzenia sprzedają.
Zobacz także: Kim jest certyfikowany doradca laktacyjny i jak może pomóc mamie?