Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Pierwsza wizyta ginekologiczna w ciąży – kiedy powinna się odbyć i jak się do niej przygotować?

Dodatni wynik testu ciążowego zawsze budzi ogromne emocje. Niezależnie, czy ciąża jest wyczekana i zaplanowana, czy pojawia się nagle dwóm kreskom na ciążowym teście zwykle towarzyszy szok, niedowierzanie i radość mieszająca się ze strachem.

Co zrobić, kiedy dowiemy się, że jesteśmy w ciąży? Kiedy udać się na wizytę do lekarza/położnej? Kogo wybrać? Jak się na tę wizytę przygotować?

Na wstępie warto zaznaczyć, że dodatni test ciążowy zawsze warto dla pewności potwierdzić badaniem B – HCG z krwi. Badanie to można wykonać niezależnie od pory dnia w każdym laboratorium. Nie musisz być na czczo. Na jego wynik czeka się około 1 dnia.

Podwyższone wartości B-HCG świadczą o ciąży. Od tej pory staraj się wprowadzić „ciążowy styl życia”. Zadbaj o odpoczynek, wysypiaj się, staraj się stosować zbilansowaną i zdrową dietę. Nie rozpoczynaj nowej aktywności fizycznej, a starą zmniejsz. Wystrzegaj się papierosów i alkoholu. Cierpliwie poczekaj na wizytę u lekarza lub położnej.

Zobacz także: aktywność fizyczna w ciąży – dlaczego jest ważna i jaką aktywność wybrać?

UWAGA !! Jeśli leczysz się przewlekle, masz obciążony wywiad położniczy, istnieje w Twoim przypadku konieczność włączenia wybranych leków już od dodatniego testu ciążowego, skonsultuj się ze swoim lekarzem i umów na wizytę jak najszybciej !!

Zobacz także: przygotowanie do ciąży – jakie badania wykonać i co zmienić w swoim stylu życia?

Kiedy udać się na pierwszą wizytę ginekologiczną w ciąży?

Mówi się, że najlepszy czas to 7-8 tydzień ciąży. Na tym etapie podczas badania USG powinien być już widoczny pęcherzyk ciążowy z zarodkiem i czynnością serca. Jeśli na wizytę udasz się za wcześnie (w 4-5 tygodniu ciąży) być może nie będzie jeszcze możliwości jej potwierdzenia w badaniu USG. Zaleca się, by wizyta odbyła się przed 10 tygodniem ciąży. Badanie USG wykonane na tym etapie dzięki długości zarodka najlepiej oceni wiek ciąży.

Zobacz także: czy badanie USG w ciąży jest bezpieczne?

Kogo wybrać do prowadzenia ciąży?

Prowadzenie ciąży należy powierzyć osobie, której ufamy i której kompetencje, empatia, wiedza i profesjonalizm sprawiają, że czujemy się bezpieczne i zaopiekowane. Wybór lekarza lub położnej prowadzącej ciążę są bardzo ważną kwestią i należy podejść do niej rozsądnie. Dobra decyzja gwarantuje nam poczucie spokoju na kolejne miesiące.

Jak się do tej wizyty przygotować?

Przygotowanie do pierwszej wizyty w ciąży nie odbiega niczym od przygotowania do normalnej wizyty u ginekologa. Najistotniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest dobrze przeprowadzony wywiad lekarski, który jest podwaliną do dobrze poprowadzonej ciąży. Warto więc przygotować się do odpowiedzi na pytania, które może zadać Ci lekarz oraz zabrać ze sobą wszystkie aktualne wyniki badań, oraz karty leczenia szpitalnego czy operacyjnego.

O co może zapytać Cię lekarz lub położna?

 • kiedy miałaś pierwszą miesiączkę?
 • czy Twoje miesiączki występowały regularnie? Jak długo trwał cykl miesiączkowy?
 • czy Twoje miesiączki były bolesne? Obfite, mierne, czy skąpe?
 • kiedy miałaś ostatnią miesiączkę?
 • czy kiedykolwiek byłaś w ciąży? Jeśli tak, to kiedy? Czy poród nastąpił drogą cięcia cesarskiego czy siłami natury? W którym tygodniu ciąży nastąpił? Urodziłaś syna, czy córkę? Jaką masę ciała miało dziecko i ile mierzyło? Czy dziecko jest zdrowe, czy rozwija się dobrze? Czy w czasie poprzednich ciąż pojawiały się jakieś problemy?
 • czy chorujesz na coś przewlekle?
 • czy miałaś przeprowadzone jakieś operacje?
 • czy masz tendencje do opryszki?
 • czy masz wadę wzroku?
 • czy jesteś uczulona na leki lub inne substancje?
 • czy w Twojej rodzinie występują jakieś ciężkie choroby (wady wrodzone, wady genetyczne, nowotwory, choroby układu krążenia, zatorowość, cukrzyca, zawał, udar itp.)
 • czy przyjmujesz na stałe jakieś leki?
 • kiedy ostatnio byłaś u stomatologa?
 • kiedy ostatnio miałaś wykonywane badanie cytologiczne i jaki był jego wynik?
 • kiedy ostatnio miałaś wykonywane badanie USG piersi i jaki był jego wynik?

Następnie przeprowadzone zostanie badanie ginekologiczne na fotelu oraz badanie USG. Być może będziesz miała możliwość zobaczyć na ekranie monitora pulsujące serduszko Twojego dziecka 😉

Co dalej?

Lekarz ginekolog, lub położna zlecą Ci komplet badań koniecznych do wykonania w I trymestrze ciąży. Założą Ci także kartę ciąży, czyli Twój osobisty dokument opisujący przebieg ciąży, który od tej pory musisz zabierać ze sobą na każdą wizytę.

Jest to też czas na zadanie pytań, których ma prawo być bardzo dużo. Powinnaś otrzymać zalecenia dotyczące stylu życia, diety i aktywności fizycznej w czasie ciąży. Nie bój się pytać nawet o to co błahe lub pozornie wstydliwe – masz prawo nie wiedzieć, lub mieć wątpliwości. Wykorzystaj ten czas, by dowiedzieć się jak najwięcej i wrócić do domu spokojna i szczęśliwa.