Jako rodzice chcemy dbać o nasze pociechy jak najlepiej. Noworodek jest wybitnie delikatną istotą, do której nikt nam nie daje instrukcji obsługi, ale jest kilka wskazówek na dobry start. Po pierwszych trzech miesiącach, kiedy poznajemy się z dzieckiem najintensywniej, będziemy już wysokiej klasy specjalistami od „obsługi” naszego maleństwa.
Jak wybrać pieluszki jednorazowe dla noworodka?
Podstawą higieny noworodka są pieluszki, nie oszukujmy się, to jeden z najważniejszych elementów garderoby naszego malca. Noworodek średnio moczy 6-8 pieluszek dziennie, do tego dochodzą średnio 4 stolce dziennie, dlatego przede wszystkim pieluszka musi dobrze chłonąć, zarówno mocz, jak i kał, który powinna w miarę możliwości odseparować od skóry dziecka. Można używać pieluch eko, wielokrotnego użytku, ale trzeba pamiętać o ich bardzo regularnej wymianie, aby okolica okołopieluszkowa była przez większość czasu sucha. Dlaczego sucha skóra ma takie znaczenie? Mocz i kał odparzają delikatną skórę dziecka, co może w konsekwencji doprowadzić również do infekcji.
Czym myć pupę noworodka?
Do mycia pośladków dziecka najlepiej używać po prostu wody z delikatnym płynem myjącym i wacików. Zawsze trzeba pamiętać o osuszeniu skóry maluszka po myciu. Skóra zawsze powinna być sucha.
Czy należy smarować okolicę okołopieluszkową noworodka kremem?
Do codziennej pielęgnacji używamy tłustej maści na bazie oleju roślinnego i lanoliny, natłuszczamy okolicę okołopieluszkową i w ten sposób zabezpieczamy. Nakładamy ilość odpowiadającą ziarenku grochu, nie więcej, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek i podrażnić skórę. Jeżeli już doszło do odparzenia, na skórze pojawiły się krostki, należy użyć maści z cynkiem, ale tylko do momentu zagojenia zmian, by nie przesuszyć skóry dziecka. Maść cynkową również nakładamy w niewielkiej ilości tak, by po aplikacji skóra nie była biała, a tylko lekko muśnięta kremem. Nie zaleca się: maści cynkowej do codziennej pielęgnacji okolicy okołopieluszkowej dziecka, nie stosujemy również pudrów i zasypek.
W czym prać ubranka dziecka noworodka?
Noworodek ma bardzo delikatną skórę, dlatego do prania jego ubranek musimy wybrać naprawdę delikatne detergenty. Na rynku są dostępne specjalne proszki i płyny do prania dziecięcych ubranek. Najczęściej dobór odpowiedniego, który nie wywoła reakcji skórnej u dziecka, może potrwać. Czym się kierować, by produkt jak najmniej podrażniał? Powinien być na bazie mydła, być praktycznie bezzapachowy, hipoalergiczny. Ubranka płuczemy dwa razy lub na programach specjalnie przeznaczonych do prania dziecięcych ubranek. Raczej nie powinno używać się płynów do płukania odzieży, zwłaszcza aromatyzowanych. Niestety przez pierwsze miesiące życia dziecka należy po praniu i suszeniu wyprasować rzeczy, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą dziecka.
Warto również wspomnieć, że skóra noworodka zareaguje już na sam fakt styczności ze światem zewnętrznym, zmiany te oczywiście zejdą w przeciągu kilku dni, natomiast warto obserwować, czy znikają, czy się nasilają i czy nie mają związku z detergentami, których używamy. Przez pierwsze kilka miesięcy, ubrania i pościel rodziców również powinno się prać w tych samych detergentach, co rzeczy dziecka.
Jakich preparatów należy używać do kąpieli noworodka?
Oczywiście na rynku panuje dostatek produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry noworodka. Natomiast ważne jest, by odpowiednio dobrać je do potrzeb naszego malucha. Czego się wystrzegać? Oleju parafinowego w składzie, olei mineralnych i innych pochodnych ropy naftowej (PEG), a także konserwantów. Zatykają one pory skóry i zamiast ją oczyszczać, to tak naprawdę zanieczyszczamy ją bardziej, dodatkowo niszcząc naturalny biofilm pokrywający skórę dziecka i utrudniając skórze „oddychanie”, co powoduje wysypki, alergie, egzemy.
Im naturalniej, tym lepiej. Jeśli noworodek naprawdę zabrudził nam się np. kupką, ulanym pokarmem, spocił się, to wykąpmy go w delikatnym płynie.
Natomiast warto skorzystać z kąpieli ziołowych np. w rumianku, w naparze z płatków owsianych (kąpiel polecana zwłaszcza przy zmianach na skórze dziecka), kisielu z siemienia lnianego, w krochmalu, oliwie z oliwek. Są to najbardziej naturalne i zdrowe dla dzieci kąpiele, a także bardzo ekonomiczne dla portfela rodziców.
Skórę noworodka dokładnie osuszamy ręczniczkiem, nie pocierając jej a dotykając. Następnie zakładamy pieluszkę, czyste ubranko i owijamy w kocyk.
Jak pielęgnować kikut pępowinowy?
Pielęgnację kikuta pępowinowego należy wykonywać aż do momentu jego odpadnięcia oraz zagojenia się miejsca przyczepu kikuta pępowinowego. Obecnie zaleca się jedynie przecieranie okolicy pomiędzy kikutem pępowinym a skórą suchym gazikiem, by usunąć zbierającą się wydzielinę. W kąpieli staramy się kikuta nie moczyć i zawsze go osuszać, natomiast po zabrudzeniu kikuta moczem lub kałem, należy przemyć go wodą z mydłem i osuszyć.
Bibliografia:
- Standardy opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce z 2017 r.
- Neonatologia i opieka nad noworodkiem (Janusz Świetliński) - wydanie I z 2017