Sen odgrywa bardzo ważną rolę w początkowym okresie życia dziecka. Odpowiada za regenerację oraz prawidłowy rozwój. Pamiętając o odpowiednich zasadach, gwarantujemy dziecku bezpieczeństwo w tym czasie.
W jakiej pozycji powinien spać noworodek?
Rekomendację Amerykańskiej Akademii Pediatrii zalecają układanie dziecka do spania na plecach. Dziecko przez pierwsze 4–5 miesięcy swojego życia nie jest w stanie zmienić pozycji swojego ciała. Czyli w takiej pozycji, w jakiej rodzice odłożą noworodka, będzie on spał. Jest to najbezpieczniejsza pozycja, która zmniejsza istotnie ryzyko zachłyśnięcia się oraz nagłej śmierci noworodkowej ( SIDS- od ang. sudden infant death syndrome). Śmierć noworodkowa zwana potocznie śmiercią łóżeczkową to śmierć bez konkretnej przyczyny, między 1 a 3 miesiącem życia.
Dzięki najnowszym badaniom wiemy również, że pozycja na boku nie zabezpiecza noworodka przed przekręceniem się na brzuch. Spanie na brzuchu z kolei jest najbardziej niebezpieczną pozycją. Wynika to z faktu, że maluch nie może swobodnie oddychać, gdyż występuję nacisk na przeponę oraz istnieje ryzyko zachłyśnięcia się mlekiem. Zaleca się również, aby dziecko spało w pobliżu rodziców natomiast w swoim łóżeczku, w którym zapewnione są odpowiednie warunki.
Zobacz także: Jak prawidłowo sprawdzać temperaturę ciała dziecka?
Jak powinno wyglądać łóżeczko noworodka?
Musimy pamiętać o unikaniu korzystania z poduszek oraz kołderek w łóżeczku. Są one niebezpieczne, ponieważ dziecko może się nimi nakryć, a w rezultacie może dojść do uduszenia. Poduszki rekomendowane są po 6 miesiącu życia. Zabronione są również ochraniacze do łóżeczka oraz zabawki w zasięgu noworodka, które stanowią podobne niebezpieczeństwo jak poduszki i kołdry. Materacyk w łóżeczku musi być twardy. Zbyt miękki materac może spowodować, że dziecko wtuli głowę w materac, a przez to będzie miał trudności w oddychaniu. Jeżeli chodzi o inne miejsca do spania niż łóżeczko to kosze Mojżesza lub kołyski są dozwolone pod warunkiem zachowania wyżej wymienionych zasad. Natomiast jeżeli chodzi o foteliki samochodowe, należy pamiętać, że dziecko nie może spać w nim bez przerwy (podczas jazdy) dłużej niż 1,5–2 h.
Zobacz także: Dlaczego niepłodność laktacyjna dotyczy tylko pierwszych 6 miesięcy życia dziecka?
Jak ubrać dziecko do snu?
Obecnie rekomenduje się używanie śpiworków, które są w pełni bezpieczne jako nakrycie dla dziecka. Temperaturę dziecka sprawdzamy na karku i klatce piersiowej, nie na rączkach ani stópkach. Pamiętamy o tym, że rączki oraz nóżki będą chłodniejsze niż reszta ciała, gdyż nie są jeszcze odpowiednio ukrwione. Maksymalnie w warunkach odpowiedniej temperatury zakładamy jedną warstwę ubranek i kontrolujemy jego temperaturę. Czapeczka w warunkach domowych u donoszonego noworodka nie jest konieczna.
Zobacz także: Jak zapobiegać zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej?
Podsumowując - o czym należy pamiętać kładąc noworodka do snu?
- Noworodka odkładamy w pozycji na plecach do łóżeczka.
- Materacyk musi być twardy oraz w łóżeczku nie mogą znajdować się zabawki oraz ochraniacze na szczebelka.
- Nie używamy kołder, poduszek, pieluszek, kocyków.
- Dziecko powinno spać w śpiworku.
- Nie przegrzewamy dziecka, dopasowujemy ilość warstw ubranek do temperatury dziecka, którą sprawdzamy na karku.
- Temperatura w pokoju powinna wynosić około 21-22°C.
- Dwa razy dziennie wietrzymy pomieszczania w którym śpi dziecko.
Bibliografia:
- AAP TASK FORCE ON SUDDEN INFANT DEATH SYNDROME. SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment. Pediatrics 2016;138(5)