Decyzja o wyborze lekarza ginekologa w mojej opinii jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu kobiety związanych z jej zdrowiem. Lekarz ginekolog i położna niepoprawnie kojarzą nam się głownie z czasem ciąży i porodu. O swoje zdrowie kobieta powinna dbać przez całe życie. Ginekolog to osoba, która powinna towarzyszyć kobiecie w okresie dojrzewania, przygotowaniu do pierwszego stosunku seksualnego, przygotowaniu do ciąży, lub jej zapobieganiu, w czasie ciąży, porodu, połogu, w okresie okołomenopauzalnym i okresie starości. Konsultacja ginekologiczna i badanie ginekologiczne każda miesiączkująca kobieta powinna odbywać raz w roku. Jak więc wybrać lekarza pod opieką którego kobieta będzie się czuła dobrze i bezpiecznie?
Po pierwsze – kompetencje
Wybierając lekarza ginekologa powinniśmy być pewni, że trafiamy pod opiekę osoby, która ma odpowiednią wiedzę. Warto wybierać osoby co do których mamy pewność, że stale się kształcą i stosują się do rekomendacji dotyczących opieki ginekologicznej nad kobietą. Lekarz ginekolog powinien dbać o wykonywanie badań profilaktycznych – regularnie pobierać wymaz cytologiczny z szyjki macicy, kierować pacjentkę na USG piersi, czy mammografię oraz wykonywać badanie ginekologiczne i USG transwaginalne. Kwalifikacje lekarskie (w tym kwalifikacje do wykonywania badań USG w ciąży, czy badania kolposkopowego) powinny być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami do których pacjentka powinna mieć dostęp.
Zobacz także: Jakie dokumenty potwierdzają kompetencję lekarza do wykonania USG połówkowego?
Po drugie – szacunek i kultura osobista
Wizyta lekarska musi przebiegać w pełnym szacunku do kobiety i jej intymności. Lekarz nie może pozwalać sobie na uwagi dotyczące wyglądu narządów rodnych kobiety (chyba, że uwaga ta dotyczy względów zdrowotnych), czy narzucać jej decyzji dotyczących planów prokreacyjnych. Należy przykładać dużą uwagę do przeprowadzania badania ginekologicznego – fotel ginekologiczny powinien być zakryty parawanem, badanie powinno odbywać się w sposób maksymalnie komfortowy dla kobiety. W przypadku dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego badanie należy przeprowadzić tak, by nie uszkodzić błony dziewiczej. Gabinet lekarski powinien być wyposażony w spódniczki jednorazowe, dzięki którym kobieta będzie mogła podczas przechodzenia po gabinecie czuć się komfortowo. Niezwykle ważne jest znalezienie czasu na spokojną rozmowę, podczas której pacjentka będzie miała możliwość zadać pytania i uzyskać na nie satysfakcjonującą i wyczerpującą informację.
Zobacz także: Ginekolog dziecięcy - kiedy się do niego udać i jak go wybrać?
Po trzecie – „porozumienie dusz”
Są ludzie przy których już od pierwszego kontaktu czujemy się dobrze. Wynika to zapewne z podobieństw charakterów, czy poczucia humoru. Każda z nas-kobiet potrzebuje też czego innego. Jedna lubi długie, spokojne rozmowy, inna woli szybko przekazane, konkretne informacje. Jedna z nas bezpiecznie poczuje się przy starszej, doświadczonej pani doktor (do której chodzi jej mama, babcia i ciocia), inna zdecydowanie lepiej będzie czuła się przy młodym, energicznym i ambitnym mężczyźnie. Wszystkie te wybory są dobre, o ile my dobrze się z nimi czujemy.
Najważniejsze jest nasze zdrowie, poczucie zaoopiekowania i bezpieczeństwa. Wybierajmy osoby przy których czujemy się bezpieczne niezależnie od tego jaką mają płeć, wzrost, wiek, czy wagę ;-)