Trzydniówka to jedna z chorób wieku dziecięcego. „Trzydniówka” to nazwa dosyć potoczna, a medyczne klasyfikacje mówią raczej o rumieniu nagłym czy o chorobie szóstej. Bez wątpienia jest to choroba powodująca u rodziców duży stres i niepewność – zwykle towarzyszy jej wysoka temperatura i brak innych, sugerujących konkretną chorobę objawów.
Co wywołuje „trzydniówkę” i jak można się nią zarazić?
Trzydniówka, czy inaczej rumień nagły jest chorobą wywołaną przez wirusy HHV6 i/lub HHV7 należące do grupy Herpesviridae. Zakaźność choroby jest nieznana, a zakażenie następuje najprawdopodobniej drogą kropelkową od osoby chorej lub bezobjawowego nosiciela. Niemowlęta poniżej 6 miesiąca życia są chronione przed zachorowaniem przez matczyne przeciwciała przeniesione biernie przez łożysko. Najczęściej chorują dzieci w wieku 6-15 miesięcy, większość (około >95%) przypadków dotyczy dzieci <3 lat, pojedyncze przypadki do 4 roku życia.
Jak objawia się wirus „trzydniówki”?
Po okresie wylęgania trwającym 5-15 dni (średnio 10) u dziecka pojawia się gorączka trwająca od 2 do 5 dni (najczęściej 3 – stąd nazwa choroby) bez innych towarzyszących objawów. Stanowi ona częstą przyczynę rozpoczęcia diagnostyki lub mylnych rozpoznań i leczenia. Po spadku gorączki pojawia się utrzymująca się około 2 dni bladoróżowa, drobnoplamisto-grudkowa wysypka głównie na tułowiu, szyi i twarzy, mniej nasilona na kończynach. Ustępuje ona bez przebarwień i złuszczania skóry. Wysypce rzadko towarzyszą inne objawy, takie jak łagodne objawy infekcji górnych dróg oddechowych czy zapalenie spojówek. W okresie wysypkowym powiększają się także potyliczne i szyjne węzły chłonne.
Zobacz także: Gorączka u dziecka - jak ją rozpoznać i leczyć?
Jak leczyć „trzydniówkę”?
Trzydniówka jako łagodna choroba wirusowa nie wymaga specjalistycznego leczenia. Należy prowadzić działania łagodzące jej objawy. Podajemy leki przeciwgorączkowe w dawce dostosowanej do wagi dziecka i dbamy o odpowiednie nawodnienie. Podawać można paracetamol lub ibuprofen (po 3 msc życia), czyli leki dedykowane do zwalczania gorączki u małych dzieci. Nie ma sensu stosowanie antybiotyków, bo nie działają one w przypadku infekcji wirusowych.
Jakie mogą być powikłania „trzydniówki”?
Najczęstszym powikłaniem choroby są drgawki gorączkowe (u 10-15% dzieci) - są to niekontrolowane ruchy rąk, nóg, tułowia, a nawet utraty przytomności. Podczas drgawek możliwe jest również zesztywnienie całego ciała, zsinienie czy ślinotok. Zdecydowanie rzadziej występując powikłania to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, małopłytkowość lub zapalenie wątroby.
Bibliografia:
- Wysypki plamisto-grudkowe w infekcjach wirusowych,Pediatra po Dyplomie 2016/01