Laktacja nie jest tematem łatwym, jako kobiety czujemy, że to naturalne, ale będąc zwłaszcza w pierwszej ciąży kompletnie nie wiemy, jak to wygląda. Bywa też tak, że będąc już doświadczoną mamą zastanawiamy się, czy tym razem proces karmienia piersią się uda. Jednocześnie jesteśmy świadome, że mleko kobiece jest najlepsze dla naszego malucha, a przez to zdeterminowane do przygody z karmieniem piersią.
Rozpoczynając karmienie piersią musimy nastawić się pozytywnie, ale również być świadome tego, że jest to nauka siebie nawzajem, czyli matka uczy się swojego dziecka, a dziecko matki. Mały człowiek z natury jest leniwy, przez 9 miesięcy nic nie musiał robić, ponieważ wszystko, co było mu potrzebne do prawidłowego rozwoju dostawał poprzez łożysko i pępowinę od matki, a ssanie piersi jest dla noworodka ciężką pracą, której musi się nauczyć, by karmienie było efektywne.
Zobacz także: Kim jest certyfikowany doradca laktacyjny i jak może pomóc mamie?
Jakie są zasady rozpoczęcia laktacji?
Pierwsze ssanie piersi powinno się odbyć już na sali porodowej tuż po porodzie, kiedy dziecko przebywa z matką w kontakcie skóra do skóry przez 2 godziny. Jeżeli dziecko urodziło się na 10 pkt w skali Apgar i nie ma problemu z oddechem, nic i nikt nie powinien przerywać tego 2 godzinnego kontaktu matki z dzieckiem po porodzie. Noworodek instynktownie będzie szukał piersi, jeżeli nie przystawi się do piersi sam nie wstydź się poprosić o pomoc w przystawieniu do piersi położnej, to jej obowiązek okołoporodowy. Im wcześniej dziecko zacznie ssać, tym większe prawdopodobieństwo udanego karmienia piersią.
Zobacz także: Karmienie piersią - czy zawsze to takie proste ?
Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?
Przy przystawianiu dziecka do piersi ważnych jest kilka punktów, którymi warto się kierować. Należą do nich:
- wygodna pozycja – karmienie trwa stosunkowo długo, dlatego tak ważna jest wygoda matki i dziecka. Plecy, nogi i ramiona powinny być odpowiednio podparte.
- głowa dziecka, barki i biodra powinny tworzyć jedną linię podczas ułożenia przy piersi.
- dziecko powinno być w ubraniu, bez czapeczki, ewentualnie otulone pieluszką (nie kocykiem). Dlaczego? Noworodek podczas ssania wykonuje ciężką pracę, dodatkowo grzeje się ciepłem mamy, do której jest przytulony, dodatkowe opatulenie go może doprowadzić do przegrzania dziecka, a w konsekwencji do nieefektywnego procesu ssania i karmienia.
- nosek i bródka dziecka podczas karmienia powinny dotykać piersi matki, cały system wraz z otoczką muszą znajdować się w buzi dziecka.
- wargi dziecka trzymającego w buzi brodawkę wraz z otoczką powinny być wywinięte na zewnątrz.
- ułożenie dłoni kobiety na piersi jest bardzo istotne dla przepływu mleka, dłoń układamy w literę C tzn. że chwytając pierś, kciuk znajduje się nad brodawką sutkową a pozostała część dłoni chwyta pierś aż do podstawy.
- zawsze przystawiamy dziecko do piersi, czyli nakładamy je na trzymaną pierś. Nigdy nie na odwrót, czyli pierś do leżącego dziecka, ponieważ chwyci ono pierś nieprawidłowo, to wiąże się z bólem, nerwami u mamy, nerwami u noworodka, nieprawidłowym przepływem mleka i w efekcie nieefektywnym karmieniem. Jak nałożyć malucha na pierś? Dotykamy piersią rynienki pod noskiem dziecka, przy górnej linii warg, u dziecka wywołuje to naturalny odruch szukania, kiedy szeroko otworzy buzię nakładamy go na brodawkę wraz z otoczką, powinno rozpocząć ssanie.
Zobacz także: Wklęsłe brodawki sutkowe, a karmienie piersią - jak sobie z nimi radzić?
Jakie są możliwe pozycje karmienia piersią?
-
Pozycja klasyczna
siedząca, rękę odpowiadającą piersi, którą będziemy karmić układamy w pozycję podtrzymująca dziecko tak, by jego główka znajdowała się mniej więcej na wysokości zgięcia łokciowego a biodra na naszej dłoni, brzuszek dziecka powinien przylegać do naszego, czyli dziecko leży na boku. Ręką przeciwległą do piersi, którą karmimy podtrzymujemy pierś w kształt litery C.
-
Pozycja krzyżowa
siedząca, pozycja ta jest bardzo podobna do klasycznej, natomiast dziecko leży na przeciwległej ręce do piersi, którą karmimy (dłonią podtrzymujemy główkę, bioderka spoczywają na zgięciu łokciowym, brzuszek dziecka przylega do naszego), ręka odpowiadającą piersi, którą karmimy chwytamy pierś w literę C.
-
Pozycja spod pachy
siedząca, szczególnie polecana na początku przygody z karmieniem i dla mam o obfitym biuście. Dziecko kładziemy obok siebie, najlepiej na poduszce przeznaczonej do karmienia, dłoń wsuwamy pod jego główkę, bioderka na wysokości zgięcia łokciowego, ręką przeciwległą do piersi, którą karmimy chwytamy pierś w literę C.
-
Pozycja leżąca na boku
dziecko i mama leżą na bokach, brzuszek dziecka jest przytulony do brzuszka mamy, ręka odpowiadająca piersi, którą karmimy – otula dziecko, druga ręka chwyta piersi w literę C.
-
Pozycja leżąca na plecach
mama leży podparta na poduszkach, dziecko leży brzuszkiem na jej brzuchu, ręką odpowiadającą piersi, którą karmimy podtrzymujemy dziecko tak, by jego główka znajdowała się mniej więcej na wysokości zgięcia łokciowego podtrzymującej ręki, a dłonią stabilizuje my bioderka.

Jakie gadżety mogą przydać się podczas karmienia piersią?
- dobra poduszka do karmienia – jak ją dobrać? Nie sugerujmy się modą, marką ani wymyślnym kształtem. Poduszka do karmienia powinna przede wszystkim mieć odpowiednią wysokość, tak żebyśmy kładąc na niej dziecko nie garbiły pleców pochylając się do niego podczas karmienia. Poszycie poduszki powinno być bawełniane, by dzieciom podczas ssania się nie pociło. Kształt poduszki najlepiej by przypominał literę C, pozwala to na optymalne dopasowanie poduszki do ciała,
- kompresy na brodawki sutkowe - nakładane na brodawki sutkowe żelowe kompresy ze środkiem chłodzącym, gojącym i łagodzącym idealnie sprawdza się w przypadku poranionych brodawek sutkowych,
- laktator – najlepiej elektryczny o regulowanej mocy ssania, szczególnie w przypadku mam decydujących się na KPI (karmienie piersią inaczej - odciąganie pokarmu i podawanie go dziecku butelką), czy mam, które chcą szybko powrócić do aktywności zawodowej,
- nakładki na brodawki – stosowane tak naprawdę u kobiet, które mają bardzo płaskie brodawki. Rozmiar nakładek i konieczność ich zakupienia powinna podpowiedzieć położna opiekująca się matką jeszcze na oddziale położniczym lub położna środowiskowa. Dlaczego nie powinniśmy sami dobierać nakładek? Rozmiar i kształt takiej nakładki trzeba dobrać do buzi dziecka, położna ocenia mechanizm ssania, ułożenie języka dziecka, sposób jego poruszania, piersi matki i wtedy może pomóc w doborze odpowiednich nakładek,
- preparaty wspomagające laktację – polecane w drugiej dobie po porodzie i kryzysach laktacyjnych (niedobór pokarmu). Osobiście polecam preparaty na bazie słodu jęczmiennego i stosowanie ich rzeczywiście wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność. Na pewno nie stosujemy ich w tzw. nawałach, ponieważ może się to skończyć naprawdę poważnymi problemami zdrowotnymi.
Zobacz także: Bolesność brodawek sutkowych podczas karmienia piersią - jak sobie z nią radzić?