Większość kobiet, które dowiadują się o ciąży jako jedne z pierwszych pytań zadają " A na kiedy mam termin porodu?". Choć w teorii wszyscy wiemy, że ciąża u człowieka trwa 9 miesięcy, a poród powinien nastąpić w 40 tygodniu jej trwania tylko u 5 % kobiet wyznaczony na początku ciąży termin porodu jest zgodny z tym, kiedy jej dziecko pojawia się na świecie. Natura wie lepiej, a poród zwykle ma miejsce w czasie, kiedy pojawia się wspólna gotowość matki i dziecka. Są jednak sytuacje położnicze, kiedy znajomość czasu trwania ciąży ma duże znaczenie. Określenie terminu porodu ma wpływ na właściwe planowanie opieki przedporodowej. Zarówno niedoszacowanie, prowadzące do pominięcia rozpoznania wcześniactwa, jak i przeszacowanie, pociągające za sobą niepotrzebną indukcję porodu, działają na niekorzyść matki i dziecka.
Dziś omówię dwie podstawowe metody na podstawie której lekarze i położne określają spodziewany termin porodu dziecka.
Zobacz także: Jakie konsekwencje może mieć przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego?
Czym jest reguła Naegelego?
Według reguły Naegelego czas trwania ciąży liczy się od 1. dnia ostatniej miesiączki (OM). Badania dowodzą jednak, że opieranie się jedynie na dacie OM prowadzi w wielu przypadkach do błędnego określania terminu porodu. Obliczenia przewidywanego terminu porodu w tej regule opierają się na założeniu, że owulacja przypada 14. dnia cyklu. Jest ono jednak słuszne jedynie w przypadku kobiet, które właściwie podają datę menstruacji, a ich cykle są regularne i trwają 28 dni. Ponieważ zmienna może być zarówno długość całego cyklu, jak i fazy folikularnej (trwającej od 7 do 21 dni), przewidywany termin porodu powinien być korygowany indywidualnie w stosunku do każdej ciężarnej. Przeprowadzono wiele badań, porównujących swoistość i rzetelność metod określania przewidywanego terminu porodu. Owulacja, występująca później niż 14. dnia cyklu, jest częstym powodem błędnego określenia wieku ciążowego i wprowadzaniem niepotrzebnego stresu dla matki. Podobnie błędy związane z określaniem terminu porodu jedynie na podstawie dnia ostatniej miesiączki wynikają także z podawania przez kobietę preferowanej daty (gdy nie ma zanotowanego terminu menstruacji). Kobiety, które korzystają z naturalnych metod planowania rodziny, dodatkowo mogą określać planowany termin porodu, oznaczając czas wystąpienia owulacji na podstawie zmian podstawowej ciepłoty ciała.
Jak wyznaczyć termin porodu na podstawie badania USG?
Najtrafniej wiek ciąży możemy ocenić na podstawie badania USG wykonanego do 10 tygodnia ciąży, lub między 11,0 a 13,6 tygodniem ciąży. Na tym etapie ciąży każde dziecko rośnie z taką samą szybkością. Podczas badania USG lekarz na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) jest w stanie najbardziej precyzyjnie określić wiek płodu i planowany termin porodu. Ma to znaczenie w przypadku trudności z ustaleniem daty ostatniej miesiączki, nieregularnych miesiączek, czy zajścia w ciąże w okresie połogu (przed wystąpieniem miesiączki).
Zobacz także: Kiedy należy przeprowadzić indukcję porodu?
Co jeśli termin porodu wyznaczony na podstawie ostatniej miesiączki różni się od terminu porodu wyznaczonego na podstawie USG?
W przypadku zgodności lub różnicy paru dni co do terminu wyliczonego z ostatniej miesiączki, a terminu wyznaczonego z wielkości dziecka w USG pozostajemy przy terminie określonym na podstawie miesiączki. Natomiast, gdy rozbieżność jest większa niż 5 dni to zmieniamy termin na ten określony podczas badania USG.