O tym, że alkohol jest szkodliwy, wie chyba każdy z nas. Jednakże okres ciąży, jest czasem kiedy całkowicie powinniśmy z niego zrezygnować. Wypicie nawet niewielkiej ilości napojów zawierających alkohol może stanowić olbrzymie zagrożenie dla życia i zdrowia
naszego dziecka.
W okresie ciąży i laktacji nie ma dozwolonej dawki alkoholu. Może on powodować zaburzenia rozwoju dziecka na każdym etapie ciąży. Alkohol bez problemu przechodzi z krwiobiegu matki, przez łożysko do płodu. Musisz wiedzieć, iż maluchowi „strawienie” każdej ilości alkoholu, zajmuje 2x więcej niż dorosłemu człowiekowi. Wszystko to za sprawą niedojrzałej jeszcze wątroby.
Zobacz także: Co się dzieje w brzuchu mamy, czyli poznaj rozwój płodu tydzień po tygodniu.
Jakie zagrożenia niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży?
Tak jak już wspominałam, alkohol jest niebezpieczny na każdym etapie ciąży, jednakże może on powodować różne nieprawidłowości w zależności od czasu jego spożycia. W pierwszym trymestrze może on przyczynić się do poronień lub powstawania wad
rozwojowych. W drugim trymestrze również może dojść do poronienia bądź uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy. Spożywanie alkoholu w trzecim trymestrze jest ryzykiem porodu przedwczesnego oraz zaburzeń rozwoju mózgu. Uszkodzeniu mogą ulec zmysły wzroku i słuchu.
Zobacz także: Jaki wpływ na rozwój płodu ma palenie papierosów w czasie ciąży?
Czym jest i jak objawia się FAS?
FAS – czyli płodowy zespół alkoholowy, jest chorobą, która manifestuje się różnymi objawami na każdym etapie rozwoju dziecka. Jest on skutkiem spożywania alkoholu przez matkę w ciąży.
Jak się objawia? Dziecko ma bardzo charakterystyczną twarz – oczy są szeroko rozstawione, szpary powiekowe są krótkie. Nos jest krótki i zadarty, uszy nisko osadzone zaś szyja jest krótka. Dziecko rozwija się bardzo powoli zarówno w ciąży jak i po urodzeniu. Może mieć niską wagę urodzeniową i wydawać się bardzo małe, jak na swój wiek ciążowy. Bardzo często oprócz charakterystycznego wyglądu, dzieci te mają później problemy z prawidłowym rozwojem – trudności z przyswajaniem wiedzy, koncentracją, pamięcią oraz uczeniem się. Trudności dotyczą też sfery emocjonalnej.
Jak diagnozujemy płodowy zespół alkoholowy?
Jeżeli kobieta, będąc w ciąży, spożywała alkohol regularnie, już po porodzie można zauważyć pierwsze nieprawidłowe objawy u dziecka. Mowa jest wówczas o tzw. zespole abstytencyjnym. Noworodek jest wówczas bardzo wrażliwy na dźwięki, światło, może mieć
problemy ze snem, a nawet drgawki. Zauważa się także słabe lub wręcz przeciwnie – bardzo silne napięcie mięśniowe. Dziecko ciągle płacze, jest rozdrażnione i bardzo ciężko jest je uspokoić.
Czy FAS można wyleczyć?
Niestety jest to choroba nieuleczalna. Nie da się cofnąć zmian, które powstały jeszcze w trakcie życia płodowego. Takie dziecko wymaga specjalnego podejścia, skupienia na nim większej uwagi. Są oczywiście sposoby, które mogą polepszyć komfort życia takiego dziecka. Warto wówczas skorzystać z pomocy psychologa. Rodzice powinni wiedzieć, jak obchodzić się z takim dzieckiem, aby wspierać jego rozwój. Trudności mogą narastać szczególnie w okresie młodzieńczym, kiedy każdy nastolatek przechodzi okres buntu. Dzieci u których zdiagnozowano płodowy zespół alkoholowy, mogą mieć większe predyspozycje do uzależnień, popadania w „złe towarzystwo”, problemów natury psychicznej. Jest im znacznie trudniej odnaleźć się w społeczeństwie – znaleźć i utrzymać pracę, a także założyć rodzinę.
Bibliografia:
1. Debra Evensen; FAS i mózg. Jak alkohol spożywany w trakcie ciąży wpływa na rozwój mózgu.
2. A.S. Baranowska; Płodowy zespół alkoholowy (FAS) jako zagrożenie dla rozwoju dziecka. Poznań 2016
3. M. Załuska; Spożycie alkoholu w okresie ciąży a rozwój płodu i stan dziecka. Instytut Psychiatrii i Neurologii.