Ból porodowy to jedna z najczęstszych obaw kobiet przygotowujących się do rozwiązania ciąży. Niejednokrotnie lęk przed dolegliwościami bólowymi jest tak silny, iż uniemożliwia kobietom swobodne przygotowanie się do porodu oraz świadomą decyzję co do drogi porodu.
Współcześnie największy wpływ na przygotowania do porodu wciąż ma działalność środowiska. Nierzadko, ciężarne są straszone, jakoby poród i jego fizjologia były czymś najgorszym, a wręcz niemożliwym do przetrwania bez zaaplikowanej dawki znieczulenia. Przyszłe matki na samą myśl o bólu porodowym są wystraszone i pełne niewiary w możliwości swojego ciała.
Jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym?
W trakcie przygotowań do rozwiązania bardzo duże znaczenie odgrywa konfrontacja z lękami i wcześniejszymi założeniami na temat porodu, ale również rozwianie wątpliwości w porozumieniu z położną.
Ból od zawsze kojarzy się z czymś, czego należy bezwzględnie unikać lub niwelować w zarodku. W obliczu najnowszych metod radzenia sobie z niedogodnościami, nie mamy w sobie zgody na świadome odczuwanie dolegliwości bólowych i traktowanie ich jako zjawiska pożądanego.
Jednak fizjologia porodu pokazuje, iż tylko pełna akceptacja i współpraca ze skurczami mięśnia macicy w porodzie pozwala przejść świadomie oraz bezpiecznie przez narodziny swojego dziecka.
Ucieczka przed bolesnością i zaprzeczanie naturze porodu może znacząco spotęgować doznania bólowe. Spięte ciało wymaga więcej energii i pracy kobiety, by się zrelaksować oraz przygotować na kolejny skurcz. Wiele badań wskazuje na to, iż wzmożony lęk przed porodem jako wydarzeniem, wzmaga napięcie mięśniowe. To z kolei warunkuje bardziej dotkliwe dolegliwości bólowe i kumulację strachu oraz lęku. Im większe zmęczenie rodzącej, tym większa wrażliwość na doznania bólowe oraz mniejsza wiara we własne możliwości. Napięcie, strach i lęk napędzają się wzajemnie w porodzie dając trudne do zniesienia doświadczenia porodowe.
Poród przepełniony stresem i lękiem utrudnia kobiecie efektywne wykorzystanie skurczy macicy oraz oddala ją od poczucia sprawczości i odpowiedzialności za narodziny dziecka.
Dlaczego ból w porodzie jest ważny?
Jak się okazuje, ból porodowy oprócz sygnalizowania, iż dziecko przygotowuje się do ewakuacji z jamy macicy, informuje również o postępie tego procesu.
Natężenie i częstotliwość skurczów daje jasne sygnały, na jakim etapie w porodzie znajduje się kobieta. Jako, iż bodźcowanie skurczów jest wyraźne, rodząca jest zmuszona dostosować swoje działania do indywidualnych potrzeb zarówno własnych, jak i zaangażowanego w poród dziecka.
Jak radzić sobie z bólem porodowym?
Wśród samodzielnych metod radzenia sobie z bólem porodowym należy wyróżnić: oddech, zmianę pozycji z wygodnym ułożeniem ciała w przerwach międzyskurczowych, masaż oraz szeroko pojęty ruch. Każda tych metod jest zupełnie bezpieczna, a może znacząco usprawnić przebieg i tempo porodu. Zachowanie rodzącej oraz instynktownie wybierane metody radzenia sobie z dolegliwościami stanowią cenne wskazówki dla położnej prowadzącej poród. Dzięki wnikliwej obserwacji, specjalista medyczny jest w stanie zaproponować konkretne działania, które jednocześnie nie utrudniają naturalnego przebiegu porodu.
Badania jasno pokazują, iż kobiety realnie zaangażowane w przebieg porodu i mające na niego wpływ, odczuwają wyższy poziom zadowolenia z siebie i satysfakcji z narodzin własnego dziecka. Zależność ta powinna być kompasem zarówno dla kobiet, jak i specjalistów pracujących z pacjentkami w okresie okołoporodowym w trakcie przygotowań do najbardziej przełomowego momentu w życiu.
Bibliografia:
- Udany poród. Jak wcześnie zapobiec dystocji i ją leczyć. Redakcja naukowa wydania polskiego - B. Chazan, 2015, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa;
- Poród naturalny Oleś, 2021, Natuli, Szczecin;
- Prowadzenie porodu. Redakcja naukowa wydania polskiego - Grażyna Iwanowicz - Palus, 2011, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa;
- Psychologia w położnictwie i ginekologii. Redakcja naukowa - M. Makara - Studzińska, G. Iwanowicz - Palus, 2009, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.