Czym jest histeroskopia?
Histeroskopia jest procedurą minimalnie inwazyjną, wykonywaną w celu diagnostyki oraz leczenia zmian wewnątrzmacicznych.
Wyróżnia się dwa rodzaje histeroskopii:
- diagnostyczną,
- operacyjną.
Histeroskopia diagnostyczna umożliwia bezpośrednią wizualizację kanału szyjki macicy, jamy macicy oraz ujść macicznych jajowodów, a także w razie konieczności pobranie celowanej biopsji.
Histeroskopia operacyjna umożliwia usuwanie zmian z jamy macicy i/lub kanału szyjki z zastosowaniem metod mechanicznych, elektrochirurgicznych, a także wykorzystując technikę laserową.
Zobacz także: Badanie cytologiczne szyjki macicy.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu histeroskopii?
- nieprawidłowe krwawienia maciczne u kobiet w wieku rozrodczym,
- krwawienia z dróg rodnych po menopauzie,
- podejrzenie rozrostów i innych patologii endometrium (polipy endometrialne, diagnostyka raka endometrium),
- podejrzenie mięśniaków podśluzówkowych, lub śródściennych modelujących jamę macicy,
- podejrzenie wady rozwojowej macicy,
- weryfikacja rozpoznań histopatologicznych,
- podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych,
- repozycjonowanie, lub wyjęcie wkładki wewnątrzmacicznej, lub innych ciał obcych z jamy macicy,
- podejrzenie resztek po porodzie lub resztek po poronieniu,
- podejrzenie zmian w kanale szyjki macicy,
- diagnostyka przyczyn niepłodności i nawracających strat ciąż,
- ablacja/resekcja endometrium,
- waginoskopia w celu np. wyjęcia ciała obcego z pochwy u dziewcząt,
- leczenie objawowych uchyłków w bliźnie po cięciu cesarskim,
- podanie leków np. metotreksatu do pęcherzyka żółciowego zlokalizowanego w bliźnie po cięciu cesarskim,
- histeroskopia diagnostyczna przed zabiegami operacyjnymi narządu rodnego.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu histeroskopii?
- żywa, prawidłowo zlokalizowana ciąża wewnątrzmaciczna,
- rak szyjki macicy,
- aktywna infekcja narządu płciowego w tym infekcja okolic genitalnych wirusem opryszczki
pospolitej, - ciężkie, niewyrównane choroby ogólnoustrojowe.
Kiedy najlepiej wykonać zabieg histeroskopii?
U kobiet miesiączkujących najlepszy czas na przeprowadzenie histeroskopii to pierwsza faza cyklu, tuż po zakończeniu menstruacji. Wynika to z faktu, że błona śluzowa jamy macicy we wczesnej fazie proliferacyjnej jest cienka i umożliwia najlepszą wizualizację struktur wewnątrzmacicznych i ewentualnych patologii. Po menopauzie histeroskopię można przeprowadzić w dowolnym czasie.
Jak przebiega zabieg histeroskopii?
Histeroskopię przeprowadza się w pozycji ginekologicznej, a rodzaj znieczulenia zależy od warunków oraz rodzaju zabiegu.
Histeroskopię operacyjną wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub rzadziej miejscowym w warunkach szpitalnych, natomiast diagnostyczną można przeprowadzić z zastosowaniem leków rozluźniających i uspokajających bez konieczności hospitalizacji.
Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz wykonujący zabieg odkaża okolicę krocza, następnie wprowadza wzierniki do pochwy, uwidaczniając szyjkę macicy. W razie konieczności delikatnie rozszerza kanał szyjki macicy, używając tzw. hegarów. Przez tak przygotowane drogi rodne wprowadza histeroskop. Następnie wnętrze macicy wypełniane jest płynem (fizjologicznym roztworem NaCl), co ułatwia dokładną ocenę wzrokową jamy macicy.
W przypadku histeroskopii zabiegowej, gdy stwierdzi się nieprawidłowości, które mogą zostać bezpiecznie usunięte podczas procedury. W niektórych przypadkach wykonuje się wyłyżeczkowanie jamy macicy. Materiał uzyskany podczas histeroskopii przekazuje się do badania histopatologicznego (pod mikroskopem), którego wynik dostępny jest kilka tygodni po zabiegu.
Zobacz także: Rak trzonu macicy - co warto o nim wiedzieć?
Jak przygotować się do zabiegu histeroskopii?
Zabieg histeroskopii nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli podczas zabiegu pacjentka będzie w znieczuleniu ogólnym musi ona pozostać na czczo (bez jedzenia, bez picia, bez żucia gumy) przez co najmniej 8 godzin. Przed planowanym zabiegiem lekarz prowadzący zleci także wykonanie badań laboratoryjnych z krwi, które będzie trzeba wykonać zależnie od zaleceń lekarskich na 1-3 dni przed planowanym zabiegiem.
Bibliografia:
1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2019 tom 4, nr 3, strony 133–142