Polipy macicy są jedną z najczęstszych chorób macicy. Dotyczą zarówno kobiet w wieku rozrodczym jak i kobiet w wieku pomenopauzalnym. Jak wskazują różne dane, mogą one dotyczyć od 10 do nawet 40% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Pojawiają się na różnym etapie życia pacjentki, ale zazwyczaj nie dają o sobie w ogóle znać. Często kobieta dowiaduje się o nich przypadkowo, podczas rutynowej kontroli ginekologicznej.
Ze względu na lokalizację w macicy polipy dzielimy na polipy endometrialne, które umiejscowione są w jamie macicy oraz polipy szyjkowe czyli endocerwikalne, które wyrastają w kanale szyjki macicy i często uwidaczniają się we wzierniku pochwowym wystając z ujścia zewnętrznego szyjki macicy.
Jak powstają polipy endometrialne?
Polipy endometrialne powstają przez przerost gruczołów endometrialnych i zrębu zlokalizowanych wokół naczyń krwionośnych. Tworzą uszypułowane, lub przytwierdzone na grubej podstawie uwypuklenia powierzchni błony śluzowej macicy. Polipy mogą być pojedyncze, lub mnogie, a ich wielkość wynosi od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zdecydowana większość polipów endometrium to zmiany łagodne, ale w niektórych przypadkach istnieje możliwość zezłośliwienia.
Jakie są objawy polipów endometrium?
Polipy endometrium często rozwijają się bezobjawowo, a o ich istnieniu pacjentka dowiaduje się podczas kontrolnego badania ginekologicznego. Do objawów, które mogą pojawić się w przypadku ich wystąpienia zaliczamy:
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
- obfite miesiączki,
- plamienia śródcykliczne.
Jak przebiega diagnostyka polipa endometrium?
Polipy najłatwiej rozpoznać w obrazie ultrasonograficznym, chociaż, te mniejsze mogą być słabo widoczne. Zależy to od fazy cyklu miesiączkowego czyli grubości endometrium. Najłatwiej polipy rozpoznać zaraz po miesiączce.
W przypadku problemu z uwidocznieniem polipów (w kolejnych badaniach ultrasonograficznych raz się pojawia polip a raz znika) wykonujemy tzw sonohisterografię. Sonohisterografia polega na wykonaniu badania ultrasonograficznego po wypełnieniu jamy macicy płynem, który podany jest cienkim cewnikiem do macicy.
Ostatecznym rozpoznaniem polipa w jamie macicy jest histeroskopia. Histeroskopia jest tzw „złotym standardem w rozpoznawaniu i leczeniu polipów, ponieważ nie tylko możemy polip obejrzeć, ale i usunąć w całości. Wycięty polip jest zawsze wysyłany do badania histopatologicznego. Na podstawie analizy obrazu histeroskopowego polipa i po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego możemy postawić ostateczną diagnozę.
Zobacz także: Fazy cyklu miesiączkowego, co warto o nich wiedzieć?
Jak leczymy polipy endometrium?
Główną metodą leczenia polipa endometrialnego jest usunięcie zmiany podczas zabiegu zwanego histeroskopią operacyjną. Zabieg ten wykonuje się w warunkach sali zabiegowej, lub sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym. Histeroskopia operacyjna polega na wprowadzeniu specjalnie do tego celu przeznaczonej malutkiej kamery (histeroskopu), umożliwiającej zobrazowanie wnętrza macicy, a także mikronarzędzi chirurgicznych przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy. Po odszukaniu zmiany usuwa się ją za pomocą pętli elektrycznej, małych nożyczek lub kleszczyków. Usunięty polip zostaje utrwalony i przesłany do badania histopatologicznego.
Czy polipy endometrium mają tendencję do nawracania?
Niestety, polipy jamy macicy lubią nawracać. Jednym ze sposobów na uniknięcie ponownego pojawienia się zmian jest założenie wkładki domacicznej uwalniającej lewonorgestrel. Poza tym pacjentka, u której raz wykryto polipy, powinna mieć to na uwadze i regularnie kontrolować swój stan zdrowia.
Bibliografia:
-
Polip w jamie macicy – plan postępowania, Waldemar Kuczyński, Agnieszka Kuczyńska, Ginekologia po Dyplomie, 2017/01
- Informator dla pacjentki na temat leczenia polipów w macicy, Marek Neuberg