CDL, czyli certyfikowany doradca laktacyjny to specjalista, który posiada zawód medyczny uzupełniony o kurs prowadzony przez Centrum Nauk o Laktacji.
Kurs opiera się na poszerzeniu wiedzy na temat laktacji, problemów które mogą wystąpić oraz metod i diagnostyki. Taki kurs mogą odbyć położne, pielęgniarki oraz lekarze. Kurs kończy się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym i nadaniem certyfikatu.
Aktualną listę doradców można znaleźć na stronie: https://cnol.kobiety.med.pl/pl/doradcy-cdl/lista-doradcow/.
Czym zajmuje się certyfikowany doradca laktacyjny?
Osoba taka udziela porad laktacyjnych. Porada laktacyjna może odbyć się w domowym zaciszu lub w poradni laktacyjnej. Czas trwania takiego spotkania to około 60-90 minut.
Podczas takiej wizyty doradca zbiera dokładny wywiad odnośnie historii zdrowotnej mamy i dziecka, przebiegu ciąży oraz porodu. Przeprowadza również badanie obojga. Dokładnie ogląda skórę dziecka, jamę ustną, wędzidełko oraz umiejętność ssania. Ocenia akt karmienia i skuteczność pobierania pokarmu. Stawia diagnozę, na podstawie której proponuje postępowanie. Wspiera również emocjonalnie kobietę i jej rodzinę. Jest to najlepsza pomoc jeżeli chodzi o problemy w tym czasie. Brak dostępu do specjalistów lub zbyt późne zgłoszenie się do niech najczęściej skutkuje zaprzestaniem karmienia piersią. Zgodnie z wytycznymi WHO zaleca się wyłączne karmienie piersią przez okres minimum 6 miesięcy. W Polsce stanowi to około 60% kobiet, które karmią piersią.
Dlaczego warto korzystać z porad certyfikowanego doradcy laktacyjnego?
Karmienie piersią dla większości z mam jest trudne, szczególnie na początku. Mimo tego, że jest to biologicznie naturalna czynność, mogą pojawić się różne problemy. Zaczynając od tych, które mogą pojawić się już w szpitalu np. nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi lub zbyt mała ilość produkowanego pokarmu. Około 3,4 doby może pojawić się żółtaczka noworodkowa, która będzie wymagała fototerapii. Podczas naświetlania dziecko może być senne i niechętnie wtedy je. W takich sytuacjach również bardzo przydatna może być pomoc certyfikowanego doradcy laktacyjnego, którego można spotkać na oddziałach szpitalnych. Wspiera kobiety w pierwszych dniach po porodzie rozwiązując najczęściej spotykane problemy. Obecnie większość szpitali w dużych miastach zdecydowało się na zatrudnienie takiego specjalisty.
Do problemów, które mogą pojawić się na laktacyjnej drodze możemy zaliczyć:
- trudności z przystawieniem dziecka do piersi,
- poranione, bolesne brodawki,
- brak prawidłowych przyrostów masy ciała dziecka,
- niepokój mamy związany z nieodpowiednią ilością pokarmu,
- zbyt dużo pokarmu,
- zastój, obrzęk, zapalenie piersi,
- nieprawidłowe zachowania przy piersi,
- potrzeba zakończenia laktacji,
- potrzeba doboru odpowiedniego sprzętu do laktacji,
- problemy z rozszerzaniem diety.
Zobacz także: Wklęsłe brodawki sutkowe.
Również w ciąży można skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, który może ocenić piersi oraz brodawki. Może zaproponować wykorzystanie przydatnych akcesoriów, które pomogą w okresie laktacji. Doradca może też przeprowadzić rozmowę edukacyjną na temat karmienia piersią. Jeżeli kobieta ma złe doświadczenie związane z laktacją dobrze jest odbyć takie spotkanie właśnie w ciąży w celu zwiększenia pewności siebie oraz dobrego przygotowania. Takie spotkanie rekomendowane jest kobietom, które miały w przeszłości zabiegi w obrębie piersi w celu rozwiązania wątpliwości co do możliwości karmienia piersią. Jeżeli kobieta nie zdecyduje się na skorzystanie z pomocy doradcy w ciąży, to warto jest chociaż znaleźć taką osobę która pomoże Wam gdy byłaby taka potrzeba. Najlepiej podpytać koleżanki, znajomych lub poszukać sprawdzonych źródeł w Internecie oraz zapisać sobie kontakt.
Bibliografia:
- https://cnol.kobiety.med.pl/pl/