Pierwsze trzy–cztery miesiące z noworodkiem, to najtrudniejszy czas w życiu dziecka i rodzica. Dwa razy trudniejszy z wieloraczkami. Poniżej znajdzie się kilka porad, jak ułatwić sobie tę niezwykłą rodzicielską przygodę, gdzie poszukać pomocy i wsparcia. Pamiętaj jednak, że po czterech miesiącach każdy rodzic staje się ekspertem do spraw swojego dziecka i wszystko zaczyna być łatwiejsze, ponieważ jako rodzeństwo będą stymulowały siebie nawzajem, a Ty znajdziesz dla siebie coraz więcej czasu.
Jak zorganizować przestrzeń do opieki nad wieloraczkami?
Spodziewając się wieloraczków, już w czasie ciąży dobrze jest pomyśleć, jak zorganizować dla nich przestrzeń. Nie musimy wszystkiego kupować podwójnie lub potrójnie, nasze bliźniaki lub trojaczki żyły razem w brzuszku Mamy przez dziewięć miesięcy, tam rosły, czuły siebie nawzajem, dlatego po porodzie spokojnie mogą dzielić jedno łóżeczko. Ważne jest jednak ustawienie mebla w taki sposób, żebyśmy mieli łatwy dostęp do każdego z dzieci, nie budząc przy okazji pozostałych. To samo dotyczy przewijaka, wanienki i tym podobnych sprzętów.
Natomiast są akcesoria, które warto kupić z przeznaczeniem dla bliźniąt lub podwójne np. nosidełko (oczywiście ergonomiczne), które jest nieodzownym wyzwolicielem rąk rodzica, dwie huśtawki, dwa leżaczki/bujaczki. Wózek może być jeden, ale podwójny. Natomiast na pewno musicie zaopatrzyć się w dwa oddzielne foteliki samochodowe, dla bezpieczeństwa dzieci, montowane tyłem do kierunku jazdy.
Zobacz także: Co warto wiedzieć o ciąży bliźniaczej?
Jakie wskazówki sprawdzą się w opiece nad bliźniętami i trojakami?
Wprowadź dzieciom ten sam rytm dnia, budź je o tej samej porze i karm równocześnie, spacer maluszków również powinien się odbywać w tym samym czasie (w jednym wózku).
Nie rozdzielaj pory snu dzieci, tzn. że kiedy jedno z bliźniąt się obudzi, Ty obudź od razu drugie. Dlaczego? Bliźnięta złapią ten sam rytm dobowy, co oznacza trochę więcej snu dla Ciebie.
Zajmujemy się razem, ale znajdź też czas dla każdego z dzieci osobno. Nie jest to łatwe, ale można wygospodarować ok. 15 min dziennie na osobne aktywności i zabawy, np. dzieląc się opieką nad dzieckiem z partnerem lub korzystając z pomocy bliskich.
Czujność – to niezbędny element osobowości matki bliźniaków, zwłaszcza gdy zaczną chodzić. Jeden biegnie w jedną stronę, drugi w drugą i często nieszczęście gotowe. Lubią też razem wymyślać różne psoty, na które musisz się przygotować. To niełatwe, ale dobrze zorganizować przestrzeń wokół siebie tak, by mieć dzieci cały czas na oku.
Zobacz także: Tata - najważniejsza rola świata.
Karmienie
Przy bliźniętach nie stanowi to zazwyczaj problemu. Kobieta jest w stanie karmić dwoje dzieci jednocześnie. Jeśli chodzi o produkcję pokarmu, tutaj również zazwyczaj nie ma problemu, laktacja podczas karmienia bliźniąt pobudza się na tyle, że pokarmu spokojnie wystarczy dla obojga. Większy problem logistyczny pojawia się przy trojaczkach lub jeszcze większej ilości dzieci, zazwyczaj nie udaje się utrzymać tylko naturalnego karmienia i trzeba wspomóc się mlekiem modyfikowanym, potrzebna jest również pomoc drugiej osoby, ponieważ większość wieloraczków ma podobny tryb dnia.
Kąpiel
Czy jest szansa, żeby kąpać dwoje dzieci naraz? Pewnie tak, ale wymaga to dwóch osób, jedna z nich kąpie jedno dziecko, druga kąpie drugie. Natomiast bardziej bym polecała wersję niejednoczesną, czyli najpierw kąpiemy pierwsze dziecko i kiedy np. mama już je pielęgnuje, tata kąpie drugie.
Zakupy
W tym momencie wkraczamy na wyższy stopień logistyki… Planując zakupy dla wieloraczków, proponowałabym robić to z zapasem na plus/minus trzy dni, jest to wygodniejsze, zważając na ilość np. pieluszek zużywanych w ciągu dnia, tzn. jeden noworodek zużywa ok. 10 pampersów dziennie, mnożąc to razy dwa lub trzy, wychodzi nam paczka na dzień, a dobrze byłoby mieć jeszcze lekki zapas.
Oddajmy też samą czynność zakupów partnerowi, przy dwójce maluchów naprawdę niepotrzebny jest nam stres zakupów z płaczącymi dziećmi w wózku. Zrób listę z zapasem i korzystaj z pomocy. Dla taty również będzie to ważne, że może Ci pomóc, chociaż w taki sposób.
Jak ważne jest wsparcie bliskich w opiece nad wieloraczkami?
Zakupy oddajemy tacie, ale w innych obowiązkach partner również może Cię wyręczyć. Mama, teściowa, siostra, czy koleżanka, nie wstydź się poprosić o pomoc. Dziecko samo w sobie jest wyzwaniem, a co dopiero dwoje czy troje. Podziel się obowiązkami, praniem, gotowaniem, sprzątaniem i dziećmi. Tak, dokładnie – dziećmi również, Ty zajmujesz się jednym, a partner drugim, jednak ważne jest, żeby podział ten nie był stały, żeby dzieci nie przyzwyczaiły się tylko do jednego z rodziców.
Bycie rodzicem wieloraczków nie jest łatwe, dlatego warto poszukać wsparcia. Może ktoś z Twoich znajomych lub rodziny również ma bliźnięta, a jeśli nie, to poszukaj w internecie stowarzyszeń rodziców wieloraczków, forów dyskusyjnych, grup wsparcia. Możesz wymienić się doświadczeniami, wątpliwościami, znaleźć kilka rozwiązań na swoje problemy, z którymi borykasz się na co dzień.
Zobacz także: Rodzina w odwiedzinach, o co warto zadbać?
Bibliografia:
- Murkoff, „Pierwszy rok życia dziecka”, wydanie V, Poznań 2017, Dom Wydawniczy Rebis sp. z o.o.
- Spock, „Dziecko. Pielęgnacja i Wychowanie”, Wydanie I w tej edycji, Poznań 2017, Dom Wydawniczy Rebis sp. z o.o.