Późne macierzyństwo

Blaski późnego macierzyństwa, czyli dlaczego warto zostać mamą po 35 roku życia?

Macierzyństwo to podróż w nieznane – nieodwracalna transformacja. Wraz z narodzinami dziecka rodzi się także matka, która pozostanie nią już na zawsze. Wybieranie się w tę podróż w późniejszym wieku, gdy już dużo lepiej znasz samą siebie, jest ekscytujące. 

Urodzenie dziecka zawsze jest zmianą, ale ta po czterdziestce jest inna, niż byłaby dwie dekady wcześniej. Młode matki dojrzewają razem ze swoimi dziećmi, te mające więcej lat – świadomie zmieniają priorytety. Maluch nagle i nieodwracalnie przejmuje kontrolę nad dotychczasowym życiem i wydarza się metamorfoza z „ja” na „mama”.

Urodzenie dziecka to początek trwającej całe życie relacji z człowiekiem, z którym łączą więzy krwi – najsilniejsza więź jaka istnieje.

Zobacz także: Przygotowanie do ciąży – jakie badania warto wykonać i co zmienić w swoim stylu życia?

Jak możemy scharakteryzować dojrzałe mamy?

Cud ciąży i narodzin – to trud i chwilami spore niedogodności, ale nagrodą są chwile wszechogarniającej radości.
Chęć posiadania potomstwa to jedno z najbardziej instynktownych pragnień, ale jednocześnie presja społeczna w tej kwestii jest ogromna.

Nie mając dzieci w wieku 40 lat możesz czuć się trochę wyobcowana, inna, niepełna – niezależnie od odniesionych sukcesów, stanu konta, udanego związku czy zrealizowanych pasji. Możesz czuć się niezręcznie, gdy słyszysz pytanie, czy masz dzieci.

Obecnie większość około 40-letnich kobiet, które właśnie w tym wieku decydują się zostać matkami, zrobiły już karierę, nie zadowoliły się pierwszym lepszym mężczyzną (szukają lepszej wersji, bratniej duszy, kogoś podobnego do nich), poznały spory kawałek świata. Mają swoje wymagania i wysoki poziom świadomości, kim są i jak chcą żyć. Są niezależne i wybredne, instynkt gniazda nie dominuje w ich osobowości i nie determinuje wyborów życiowych.

Niemniej jednak natura jest nieubłagana i około 35 roku życia zaczynamy słyszeć tykanie zegara biologicznego. Na szczęście kobiety coraz bardziej świadome konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia, są w coraz lepszej formie fizycznej i psychicznej. Dbają o siebie i żyją coraz dłużej, więc podchodzą do późnego macierzyństwa z większą pewnością siebie i większym spokojem niż kiedyś.

Jakie mogą być argumenty zachęcające do późnego macierzyństwa ze strony dziecka?

 • zdrowsze dzieci: badania na Uniwersytecie Teksańskim wykazały, że starsze matki rodzą zdrowsze dzieci niż młodsze.
 • aktywne dbanie o zdrowie: 86 proc. kobiet w ciąży po 35 roku życia stosuje odpowiednią dietę, prowadzi zdrowy styl życia, nie przemęcza się. Chętniej niż dwudziestolatki eliminują szkodliwe substancje, modyfikują styl pracy oraz codzienne obowiązki, by zniwelować niebezpieczeństwo powikłań ciążowych.
 • lepsze samopoczucie: ciężarne po 35 roku życia przeżywają mniej napięć, mają większy dystans do rzeczywistości i więcej energii w czasie oczekiwania na dziecko.
 • dłuższe karmienie piersią: na to też są badania naukowe – ich decyzja o dziecku jest częściej przemyślana, więc mają więcej czasu na karmienie piersią.
 • rzadsze przypadki depresji poporodowej: są mniej podatne na tę chorobę niż ich młodsze koleżanki, które urodziły dziecko.
 • więcej czasu dla dzieci: późniejsze rodzicielstwo idzie w parze z większą ilością czasu poświęcanego maluchom.
 • więcej pieniędzy dla dzieci: dojrzałe mamy z reguły mają już ustabilizowaną sytuację zawodową i nie muszą się martwić, czy starczy im pieniędzy do wypłaty. Korzystają na tym dzieci.
 • wyższy iloraz inteligencji dzieci: świadoma ciążą, poświęcany dziecku czas, stabilizacja finansowa rodziny – wszystko to sprawia, że dzieci które mają starszych rodziców, wygrywają w testach na iloraz inteligencji.
 • starsze matki żyją dłużej: niezliczone badania są dowodem, że dojrzałe macierzyństwo przedłuża życie nawet do stu lat. Największe szanse na długowieczność mają kobiety, które urodziły dziecko między 34 a 40 rokiem życia.

Jakie mogą być argumenty zachęcające do późnego macierzyństwa ze strony matki?

 • macierzyństwo po 40-stce odmładza: hormony sprawiają, że włosy są gęstsze, paznokcie mocniejsze, skóra bardziej jędrna – tak natura wzmacnia kobietę, by wesprzeć ją w urodzeniu i wychowaniu potomka. 
 • czerpanie świadomej radości z macierzyństwa i pełne zaangażowanie się w nie: dojrzała mama zdążyła już poznać inne obszary życia i smak niezależności. Nie ma poczucia, że posiadanie dziecka z czegoś ważnego ją ograbia. Czuje całą sobą, że przyszedł czas dla rodziny.
 • wokół zwykle jest więcej ludzi do pomocy niż w środowisku młodej mamy. Dziadkowie z reguły już nie pracują, jest też sprawdzona grupa przyjaciół.

Jakie są mity dotyczące późnego macierzyństwa?

 • kobieta po 35 roku życia ma wyższe ryzyko poronień oraz wystąpienia bezpłodności

Poronienia zdarzają się wszystkim kobietom bez względu na wiek a bezpłodność to problem dzisiejszego świata ze względu na zanieczyszczenie środowiska oraz żywności. Płodność ma charakter indywidualny i zależy od wielu czynników. Jeśli jednak kobieta postrzega swoje ciało jak bombę zegarową, negatywnie wpływa to na jej fizjologię oraz psychikę. Z naukowego punktu widzenia te komunikaty mentalne przyczyniają się do zwiększenia poziomu hormonów stresu i zakłócają proces wytwarzania hormonów wpływających na płodność. Gruczoł przysadkowy zaczyna wysyłać sygnały do jajników i wtedy okazuje się, że trudności z zajściem w ciążę wynikają właśnie z tych przekonań. Naukowcy potwierdzają hipotezę, że umysł ludzki kontroluje stan zdrowia proces starzenia. Profesor Harvardu Ellen Langer przeprowadziła wiele badań dowodzących, że osoby które potrafią uwolnić się od ograniczających przekonań, wyglądają młodziej i żyją dłużej – wystarczą zmiany w myśleniu, mówieniu i oczekiwaniach. 68 proc. ankietowanych kobiet, które zostały matkami w późnym wieku, powiedziało że czują się młodziej niż skazuje na to ich metryka. Żadna nie wyznała, że czuje się starzej. Najbardziej zadziwiające było to, jak szybko te kobiety zaszły w ciążę – w przypadku 63 proc. udało się to w ciągu 3 miesięcy lub szybciej. Tylko 15 proc. starało się dłużej niż standardowo zakładane 8 miesięcy. Warto też mieć świadomość, że trudno jest poznać prawdziwe dane na temat późnego macierzyństwa, ponieważ większość kobiet po 45 roku życia nie podejmuje aktywnych starań, żeby zajść w ciążę.

 • problem z powrotem do aktywności zawodowej

Dla dojrzałej mamy życie zawodowe jest często bardzo istotne, zapracowała już na swój sukces i może nie chcieć tego stracić. Nie musi jednak wcale stanąć przed wyborem – kariera albo dziecko. W ostatnich latach warunki pracy dla rodziców małych dzieci poprawiły się – pracodawcy chętniej oferują niepełny wymiar godzin, elastyczny czas pracy a pandemia przekonała ich, że praca zdalna zdaje egzamin. Dużą zaletą późnego macierzyństwa jest to, że kobieta, która późno zostaje mamą, z reguły ma już wyrobioną pozycję w pracy i może negocjować długość urlopu. Jeśli praca daje ci spełnienie lub zwyczajnie jest potrzebna ze względu na domowy budżet, nie ma powodu żebyś do pracy nie wracała. Dziecko nie potrzebuje matki przez cały czas, a badania wskazują że maluchy, które mają więcej niż jednego opiekuna szybciej się rozwijają.


Bibliografia:

 1. „Czas na dziecko. Poradnik dla dojrzałych mam”, Claudia Spahr, wyd. Septem