Badanie USG między 28 a 32 tygodniem ciąży

Badanie USG między 28 a 32 tygodniem ciąży.

Celem badania ultrasonograficznego między 28-32 tygodniem ciąży jest szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych (ocena budowy anatomicznej
płodu) oraz ocena wzrastania płodu oraz ewentualnie ocena dobrostanu płodu w wybranych sytuacjach klinicznych.

Ponadto badanie to ma na celu określenie przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego (w przypadku, gdy nie jest znana data OM i/lub nie było wykonane badanie ultrasonograficzne w I i II  trymestrze ciąży), na podstawie parametrów biometrycznych.

Zobacz także: Fakty i mity na temat badania USG w ciąży. 

Co oceniamy podczas badania USG III trymestru ciąży?

  • biometria, określenie szacunkowej masy płodu i wieku ciąży,
  • struktury i narządy płodu — ocena budowy anatomicznej płodu,
  • łożysko — minimum oceny obejmuje określenie położenia łożyska oraz relacji do ujścia wewnętrznego szyjki macicy,
  • szyjkę macicy, macicę, przydatki,
  • ilość płynu owodniowego.

Zobacz także: Czy każda kobieta powinna wykonać badania genetyczne płodu w czasie ciąży?

Jak przygotować się do badania USG między 28 a 32 tygodniem ciąży?

USG w III trymestrze ciążyy nie wymaga żadnych przygotowań. Wykonuje się je metodą przez powłoki brzuszne – warto ubrać się luźno i wygodnie, tak aby można było sprawnie odsłonić brzuch. Przed USG można jeść, pić oraz przyjmować dotychczas przyjmowane leki. Nie zaleca się smarowania brzucha kremami, czy olejkami zapobiegającymi powstawaniu rozstępów na 48 godzin przed planowanym badaniem (może to negatywnie wpływać na przezierność tkanek pacjentki dla ultradźwięków). Warto pamiętać, by na wizytę lekarską zabrać ze sobą wyniki wszystkich przeprowadzanych wcześniej badań USG w ciąży.

Zobacz także: Badanie USG między 18 a 22 tygodniem ciąży, czyli tzw. USG “połówkowe”. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania USG III trymestru ciąży?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania USG w czasie ciaży. USG między 28 a 32 tygodniem ciąży jest to jedno z badań obowiązkowych dla każdej kobiety, która spodziewa się dziecka. Jest ono w pełni bezpieczne, bezbolesne i nie wiąże się z ryzykiem jakichkolwiek skutków ubocznych. Nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że wykorzystywane podczas badania fale ultradźwiękowe szkodzą rozwijającemu się dziecku lub przyszłej mamie.

Bibliografia:

1. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2015 r, Ginekol Pol. 2015, 86, 551-559.