Połóg jest okresem, w którym nasz organizm wraca do stanu przed ciążą. Trwa on około 6 tygodni, podczas których cofają się wszystkie zmiany, które zaszły w naszym ciele podczas ciąży.
Dzielimy go na 2 okresy: bezpośredni, czyli taki który następuje od razu po urodzeniu dziecka i trwa 24 godziny po porodzie. W tym okresie będziesz się znajdować pod wzmożoną obserwacją, gdyż jest to moment, w którym kobieta jest najbardziej narażona na ewentualne powikłania. Kolejno po nim, następuje wczesny połóg. Trwa on około tygodnia.
Ostatnim etapem jest okres późnego połogu, po którym to organizm w pełni zregenerował się po ciąży oraz porodzie. Jest to szczególny czas. Czas pełen zmian, dotyczących zarówno Twojego ciała, umysłu oraz wszystkiego, co dookoła Cię otacza. Nowa rzeczywistość, nowe wyzwania i obowiązki. Jednakże tak, jak przez cały okres ciąży powinnaś być aktywna, dotyczy to również okresu po porodzie. Połóg nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Początki mogą być trudne, jednakże warto zadbać ruch, który może tu zdziałać wiele dobrego.
Jaką aktywność fizyczną można uprawiać w czasie połogu?
Pacjentki często pytają, kiedy mogą wrócić do regularnej aktywności fizycznej po porodzie. Daj sobie czas. Aktywność i ruch w czasie połogu odgrywają bardzo istotną rolę, natomiast powinnaś pamiętać o stopniowym ich wprowadzaniu. Intensywność powinna zwiększać się z dnia na dzień. Regularne ćwiczenia o dużej intensywności możesz wprowadzić dopiero po zakończeniu połogu. Dobrze jest też wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem – ginekologiem oraz fizjoterapeutą. Nawet jeżeli utrzymywałaś swoje ciało w świetnej kondycji przed ciążą i przez cały ten okres starałaś się być aktywna, musisz pamiętać, że wydolność Twojego organizmu po tym okresie spadła. Spokojnie, powoli wszystko będzie wracać do normy.
Zmiany hormonalne, zmęczenie, natłok nowych obowiązków mogą wiązać się ze spadkiem motywacji do wykonania, chociażby krótkiego treningu. Na tym etapie warto zacząć od spacerów. Nie należy wymagać od siebie zbyt wiele. Daj sobie czas na regenerację. Mimo iż okres połogu nie stanowi przeciwwskazania do aktywności fizycznej, należy do niej wrócić z głową. Tak jak nie każdy sport jest wskazany w ciąży, tak samo jest z okresem połogu. Ćwiczenia powinny być wdrażane ostrożnie i z dużą rozwagą, aby nie narazić się na komplikacje, takie jak wzmożone krwawienie czy też urazy.
Nie porównuj się do innych kobiet. Każda z nas jest inna, ma inne ciało i przechodzi ten okres nieco inaczej. Duży wpływ na przebieg połogu, ma to, w jaki sposób doszło do zakończenia porodu. Czy odbył się on siłami i drogami natury, czy też poprzez cięcie cesarskie. Wpływ ma także gojenie się ran poporodowych oraz ogólny stan organizmu. W tym okresie warto poświęcić szczególną uwagę mięśniom głębokim. Odpowiadają one za prawidłową pracę macicy, pęcherza moczowego i służą im jako podparcie. W połogu warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże Ci dobrać odpowiednie ćwiczenia. Pamiętaj, iż dbanie o mięśni dna miednicy, mięśni głębokich brzucha oraz kręgosłupa przyniesie Ci długofalowe korzyści. Sprawna praca tych mięśni pozwala na regulację ciśnienia wewnątrz brzusznego, przez co unikniesz w przyszłości problemów z nietrzymaniem moczu czy gazów.
Bibliografia:
- Położna Izabela Dembińska; Rodzić można łatwiej; Wyd. Oficyna 4eM; Warszawa 2019
- WHO guidelines on physical activity and sedentary behaviour; 25 November 2020; Guideline
- D. Torbe, A. Torbe, D.Cwiek; Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym przebiegu; Nowa Medycyna 4 /2013
- O. Parkitna, J.Witkos, G.Onik, J.Budziosz, K.Sieroń; Aktywność fizyczna w ciąży i jej wpływ na przebieg ciąży i porodu; Ostry Dyżur 2017 . tom 10 . numer 1
- G.H.Bręborowicz; Położnictwo i Ginekologia; Położnictwo tom 1; PZWL; Warszawa 2017