Poród jest niewątpliwie ważnym, ale również stresującym momentem dla przyszłych mam. Kojarzy się nam zwykle z bólem oraz cierpieniem, który będzie nam towarzyszył przez długie godziny, nim na świat przyjdzie nasze upragnione maleństwo. Bardzo istotne jest świadome podejście i gotowość nie tylko naszego ciała, ale także i umysłu. W poniższym artykule postaram się, wyjaśnić jak wygląda poród, jakie fazy w nim wyróżniamy oraz czym tak właściwie się one charakteryzują.
Pierwszy okres porodu
I okres porodu polega na rozwieraniu i skracaniu szyjki macicy. Dzieje się tak pod wpływem regularnej czynności skurczowej.
Początkowo skurcze mogą przypominać bóle miesiączkowe. Występują zazwyczaj z częstotliwością co 10 minut i trwają około 30 - 40 sekund.
W aktywnej fazie porodu skurcze się nasilają. Stają się dłuższe, mocniejsze i częstsze. Podczas tego etapu aktywność fizyczna odgrywa bardzo istotną rolę.
Ruch pomoże Ci odwrócić uwagę od skurczy, złagodzi dolegliwości bólowe, a także ułatwi dziecku prawidłowe wstawianie się w kanał rodny. Możliwości jest mnóstwo. Możesz skakać na piłce, spacerować, wykonywać koliste ruchy biodrami, a także przyjmować pozycję kolankowo – łokciową.
Przydatna może się także okazać pomoc partnera. Zaangażuj go do wymasowania okolicy lędźwiowej lub podania szklanki wody. Gdy skurcze będą bardziej dokuczliwe, możesz ukoić ból 20 - 30 minutowym prysznicem lub kąpielą w letniej wodzie. Wraz z zaawansowaniem akcji porodowej, Twoja uwaga coraz mniej będzie skupiać się na otoczeniu. Ważne jest, abyś pamiętała o świadomym i kontrolowanym oddechu. Staraj się nabierać powietrze nosem i wypuszczać je ustami. Wydech ma być dłuższy niż wdech i powodować rozluźnienie całego ciała. Pamiętaj, aby oddychać wolno i spokojnie, aby nie doszło do hiperwentylacji. Wszystko to powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy, a co za tym idzie, korzystnie wpływa na przebieg porodu.
Kiedy dojdziesz do 7 cm rozwarcia, może pojawić się kryzys. Kobiety często odczuwają wtedy zwątpienie i brak sił. Skurcze są wówczas bardzo długie a przerwy pomiędzy nimi krótkie. Jednakże jest to znak, że zbliżasz się do kulminacyjnego momentu. Ból staje się silny, a towarzyszące mu poczucie, że nie da się już rady, może sprawić, że poczujesz zrezygnowanie.
Pamiętaj jednak, że wielkimi krokami zbliżasz się do urodzenia dziecka. I okres porodu kończy się w momencie uzyskania 10 cm rozwarcia.
Zobacz także: Początek porodu - czy to już? Jak rozpoznać rozpoczęcie akcji porodowej?
Drugi okres porodu
W II okresie porodu wyróżniamy 2 fazy.
Osiągnięciu pełnego rozwarcia zwykle towarzyszy chwilowe wyciszenie czynności skurczowej. Jest to moment na odpoczynek i regenerację. Matka natura tak sprytnie to wymyśliła, aby kobieta mogła nabrać nowe siły na urodzenie dziecka. Wydłużają się przerwy między skurczami. Wykorzystaj ten czas.
Gdy organizm będzie gotowy rozpoczyna się 2 faza – aktywna. Kiedy główka dziecka będzie znajdować się dostatecznie nisko, pojawi się potrzeba parcia. Jest to uczucie, którego nie da się powstrzymać. Nie broń się przed nim. Postaraj się mu poddać i przyj tak, jak podpowiada Ci ciało. Jest to również czas, aby wspólnie z położną wybrać najwygodniejszą pozycję do urodzenia dziecka. Podczas rodzenia się główki na zewnątrz bardzo ważna jest współpraca z położną. Słuchaj uważnie jej poleceń. Położna może poprosić Cię o powstrzymanie parcia lub parcia w przerwie między skurczami. Ma to na celu jak najłagodniejsze urodzenie główki na zewnątrz, tak aby nie doszło do uszkodzeń krocza. Po urodzeniu dziecka, jeżeli wszystko jest w porządku, położna układa malucha na brzuchu mamy. Jest to Wasz czas. Personel medyczny jest zobowiązany do zapewnienia Wam kontaktu „skóra do skóry”, oczywiście jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Zobacz także: Pozycje do porodu - jak wybrać najlepszą?
Trzeci okres porodu
Rozpoczyna się on z chwilą urodzenia dziecka i trwa, aż do urodzenia popłodu, czyli łożyska.
Poród łożyska jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga użycia siły. Kolejno oceniane jest czy w trakcie porodu doszło do obrażeń krocza i jego okolicy.
Zobacz także: Czy możliwy jest poród siłami natury po poprzednim porodzie drogą cięcia cesarskiego?
Czwarty okres porodu
Jest to moment, kiedy oceniamy stan zarówno matki, jak i dziecka po porodzie. Pierwsze 2 h spędzisz jeszcze na sali porodowej, kiedy to zapewniony będzie kontakt „skóra do skóry”. Kontakt dziecka z mamą zapewnia mu komfort termiczny i uspokaja je, przez co znacznie spada poziom stresu. Możesz spróbować przystawić maluszka do piersi.
Jeżeli na początku będziesz mieć z tym trudności, poproś o pomoc położną. Pamiętaj także, iż dziecko ma zapewnione zapotrzebowanie kaloryczne, które pochodzi jeszcze „z brzucha” w związku z czym nie jest głodne.
Tym, co możesz podarować swojemu dziecku na start, jest siara, czyli pierwsze mleko. Pomimo jego niewielkiej ilości jej skład jest wyjątkowy i jest to najlepszy prezent, jakim możesz obdarować swoje maleństwo.
Bibliografia
- Położna Izabela Dembińska; Rodzić można łatwiej; Wyd. Oficyna 4eM; Warszawa 2019
- Katarzyna Oleś; Poród naturalny; Wyd. Natuli; Wydanie trzecie, dodruk 2021; Szczecin
- Vincenzo Berghella; Położnictwo według zasad EBM; Wyd. Medycyna Praktyczna; Kraków 2019